Powstanie Warszawskie w literaturze

Jeszcze w czasie trwania walk Powstanie Warszawskie znalazło swoje miejsce w literaturze. W okresie PRL historia powstania była niewygodna dla władz, ale obecnie tematyka sierpniowych walk w stolicy coraz bardziej przenika do literatury popularnej.

2014-08-01, 15:19

Powstanie Warszawskie w literaturze
zdjęcie ilustracyjne, . Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

Tomasz Zapert: pisze się więcej i wydaje się więcej, a okrągła rocznica Powstania Warszawskiego sprzyja tego typu działaniom (PR, 01.08.2014)
+
Dodaj do playlisty

Powstanie Warszawskie zepchnięte na margines historycznej pamięci w czasie PRL przeżywa obecnie swoje odrodzenie w świadomości Polaków. Każda rocznica obfituje w liczne wydarzenia, które mają przypomnieć Polakom okres sierpniowych walk w stolicy. Powstanie obecne dotąd w opracowaniach historycznych przenika coraz bardziej do literatury popularnej.

Powstanie Warszawskie w PRL

W trakcie powstańczych walk o codzienności ogarniętej działaniami zbrojnymi stolicy pisali między innymi Białoszewski, Bratny, Świrszczyńska, Rymkiewicz. Dla władz Polski Ludowej Powstanie Warszawskie było bardzo niewygodnym tematem. Znaleźli się jednak pisarze, którzy sierpniowe walki opisywali po myśli komunistów.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

– Powstanie Warszawskie w okresie PRL nie było tematem tabu, ale na pewno było elementem niesamowitej propagandy i manipulacji. Pierwszą książką, która mówiła coś poważnego o Powstaniu Warszawskim, było „Powstanie Warszawskie” autorstwa pułkownika Jerzego Kirchmayera. Pamiętajmy jednak, że w tamtym okresie skrótowe hasło brzmiało „AK –zapluty karzeł reakcji”. Pierwsze wartościowe książki o powstańczych walkach zaczęły się ukazywać w latach 80. – mówił w PR24 Piotr Dobrołęcki z Polskiej Izby Książki.

REKLAMA

„Zalew” powstańczą literaturą

Z każdym rokiem na rynku pojawi się coraz więcej publikacji poświęconych Powstaniu Warszawskiemu. Autorzy w swoich pracach analizują, formułują wioski i prognozy na zasadzie „co by było, gdyby”. Nie brakuje także powieści fabularyzowanych, dla których tłem są właśnie wydarzenia sierpnia 1944 roku.

– Pisze się więcej i wydaje się więcej, a okrągła rocznica Powstania Warszawskiego sprzyja tego typu działaniom. Książką, która w mojej ocenie zasługuje na uwagę, to praca Andrzeja Borowca „Chłopak z powstania”. Książka wyróżnia się narracją i wartością merytoryczną – wskazywał Tomasz Zapert, „Magazyn Literacki Książki”.

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej