Cypr – wieki historii pod gorącym słońcem
Wyspa słońca, gorących plaż, malowniczych gór, orzeźwiającego powietrza, długowiecznej historii i smacznego wina. Tymi słowami można opisać Cypr, o którym mówi się, że jest śródziemnomorską idyllą. Wyjątkowy krajobraz wyspy tworzą drzewa cedrowe, cytrusy, wodospady i laguny.
2014-08-03, 15:30
Posłuchaj
Cypr nazywany jest wyspą miłości. Według mitologii greckiej właśnie tutaj z piany morskiej wyszła bogini piękności - Afrodyta. Trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym położona jest na styku kultury arabskiej i europejskiej. Z wyspy można przedostać się do Egiptu, Izraela, Syrii i Libanu.
Grecko – turecka stolica
Od czasu inwazji tureckiej w 1974 , która podzieliła Cypr Nikozja stała się ostatnią stolicą na świecie rozdartą murem.
- Od 40 lat jedna trzecia wyspy jest okupowana przez Turków. Północna część nielegalnie zajęta i nazywana Turecką Republiką Cypru jest uznawana tylko przez Turcję i Pakistan. To właśnie tam znajdują się najpiękniejsze plaże i zabytki. Południowa część Nikozji jest równie wyjątkowa. Mam wrażenie, że taki podział przetrwa jeszcze przez kilka lat - powiedział Adam Gąsior, dziennikarz, podróżnik, redaktor naczelny magazynu „Wasze Podróże”.
REKLAMA
Najstarsze zabytki
Historia odcięła trwałe piętno w krajobrazie wyspy: w górach Troodos zachowały się wykute w skałach klasztory z X-XII wieku czyli widoczny ślad dziedzictwa Cesarstwa Bizantyjskiego i wpływów prawosławia. Cypr w latach 1571-1878 był częścią rozległego imperium Osmańskiego dlatego w każdym mieście można znaleźć dzielnice arabską z meczetem i bazarem.
- Największe skarby wyspy znajdują się w mieście Pafos. W Okolicy Limassol zachował się Kourion który był jednym z najważniejszych „polis” w czasach starożytnych Rzymian i Greków. Mieszkańcy Cypru są niezwykle pogodni, gościnni i otwarci. Żyją spokojnie i beztrosko, podobnie jak wszystkie narody nad Morzem Śródziemnym. Na Cyprze przez 330 dni w roku świeci słońce, na drzewach rosną doskonałe oliwki, być może dlatego mieszkańcy tego kraju czują się tam bardzo szczęśliwi. W każdym mieście jest dużo pensjonatów i tawern, które zawsze warto odwiedzić, by poznać tradycyjne potrawy – opowiadał w PR24 Adam Gąsior.
Wyspiarskie smaki
Kuchnia Cypru łączy w sobie wpływy tureckie, śródziemnomorskie i bliskowschodnie. Jej podstawą są świeże ryby i owoce morza. Typowy cypryjski posiłek rozpoczyna się od zimnych lub ciepłych przystawek. Główne danie najczęściej składa się z mięsa i sałatek ze świeżych warzyw. Na koniec podawany jest deser.
REKLAMA
- Cypryjczycy stworzyli smakowy i wielokulturowy koktajl czerpiąc wzorce z kuchni greckiej, tureckiej, brytyjskiej i francuskiej. Kiedy decydujemy się na jedzenie w tawernie musimy pamiętać o tym, że każdy posiłek może zająć nawet kilka godzin. Największa pułapką jest danie, którym mieszkańcy wyspy uwielbiają częstować swoich gości czyli „meze”. Tego słowa nie potrafię przetłumaczyć na język polski, ale można powiedzieć, że oznacza ono „gość w dom, Bóg w dom”. Każde „meze” składa się z 12 różnych dań. Wieczorem Cypryjczycy nie stronią od tańców i zabaw w trakcie posiłków – dodał Gość PR24.
PR24/PO
REKLAMA