Od 1 stycznia 2015 r. do okulisty i dermatologa znowu ze skierowaniem

Od 1 stycznia 2015 r. do okulisty i dermatologa potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Zdaniem lekarzy, to ograniczy dostęp pacjentów do specjalistów.

2014-08-05, 21:29

Od 1 stycznia 2015 r. do okulisty i dermatologa znowu ze skierowaniem
Od 1 stycznia 2015 r. do okulisty potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. . Foto: Glow Images/East News

Część lekarzy twierdzi, że zmiany są podyktowane wyłącznie oszczędnościami. NFZ za poradę specjalistyczną płaci średnio 60 zł, podczas gdy lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej płaci się ryczałtem - ok. 8 zł.

– Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek realizować świadczenia gwarantowane z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, które zostały wyszczególnione w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej - mówi Krzysztof Bąk, rzecznik ministra zdrowia.

Według rzecznika ministra, zakres badań, które może zlecić lekarz POZ, jest wystarczający do oceny stanu zdrowia pacjenta w podstawowym zakresie bez konieczności zasięgania opinii lekarza specjalisty.

– Analizy przeprowadzone przez NFZ wykazały, że 70 proc. pacjentów pojawia się u lekarza okulisty raz lub dwa razy w roku i wymaga jedynie podstawowego badania, które zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby wykonać lekarz POZ, np. zapalenie spojówek, jęczmień. Dzięki temu pacjenci z bardziej skomplikowanymi schorzeniami szybciej dostaną się do lekarza okulisty - dodaje Krzysztof Bąk.

REKLAMA

W opinii MZ, w przypadku dermatologa - 60 proc. wizyt to wizyty jednorazowe. - Część pacjentów zgłasza się do specjalisty jedynie z podejrzeniem choroby, którą zgodnie z kompetencjami i w ramach posiadanej wiedzy mógłby potwierdzić lub wykluczyć lekarz POZ, m.in. zapalenie skóry, grzybica - wyjaśnia Bąk.

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej