Jak zatrudnić w Polsce Hiszpana, Ukraińca albo Amerykanina

Najłatwiej zatrudnić w Polsce osoby, które pochodzą z innego kraju Unii Europejskiej, bo one nie muszą się ubiegać o żadne zezwolenia, mówi mecenas Krystian Stanasiuk z kancelarii Taylor Wessing.

2014-08-22, 18:53

Jak zatrudnić w Polsce Hiszpana, Ukraińca albo Amerykanina
Cudzoziemiec, który przebywa już legalnie w Polsce nie musi się ubiegać osobno o zezwolenie na pracę a potem jeszcze o pozwolenie na pobyt.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Jakie procedury trzeba spełnić aby zatrudnić cudzoziemców w Polsce, tak z Unii Europejskiej, jak i spoza niej, wyjaśnia w PR24 mecenas Krystian Stanasiuk z kancelarii Taylor Wessing./Sylwia Zadrożna Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Ta zasada dotyczy też obywateli Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii, czyli Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jest tylko jeden wymóg administracyjny. jeśli te osoby przebywają w Polsce dłużej niż 3 miesiące, muszą pójść do urzędu wojewódzkiego i zarejestrować swój pobyt. –Ale to tylko formalność – podkreśla gość Polskiego Radia24.

Są uproszczenia wobec imigrantów ze Wschodu

W przypadku obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i Armenii też mamy pewne uproszczenia, bo oni mogą pracować na podstawie składanego przez pracodawcę w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia cudzoziemcowi pracy, ale tylko przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jeśli przepracują już te 6 miesięcy, to muszą się starać o zezwolenie na pracę.

Ułatwienia dla cudzoziemców

Jak zatrudnić Amerykanina

Z kolei Amerykanie muszą wystąpić o pozwolenie na pracę, potem o wizę i dopiero na podstawie tych dokumentów mogą przyjechać do Polski i podjąć pracę. Ale od 1 maja bieżącego roku jest łatwiej. Wtedy bowiem w życie weszła nowa ustawa o cudzoziemcach, która wprowadziła między innymi pobyt czasowy nawet na 3 lata, wniosek o zezwolenie na pobyt nawet na dzień przed upływem ważności wizy oraz możliwość uzyskania jednego zezwolenia na pobyt i na pracę.

REKLAMA

Zezwolenie na pracę i na pobyt to jeden dokument

Cudzoziemiec, który przebywa już legalnie w Polsce nie musi się ubiegać osobno o zezwolenie na pracę a potem jeszcze o pozwolenie na pobyt. Może uzyskać jeden dokument - przypomina mecenas Krystian Stanasiuk.

Nadal jednak istnieje ta druga możliwość, czyli dwóch odrębnych postępowań. Także jest wybór. W postępowaniu jednolitym stroną postępowania jest cudzoziemiec. W trybie dotychczasowym stroną w postępowaniu uzyskania pozwolenia na pracę jest pracodawca, a stroną uzyskania pozwolenia na pobyt jest cudzoziemiec.

– Model zaproponowany w nowej ustawie stanowi atrakcyjną alternatywę, ponieważ zwalnia pracodawców od obowiązku uczestniczenia w odrębnym postępowaniu administracyjnym i przez to ułatwia cudzoziemcom zdobycie dwóch niezbędnych dokumentów, czyli zezwolenia na pracę i pobyt w ramach jednej procedury - wyjaśnia mecenas.

Niestety, to nowe rozwiązanie nie ma zastosowania w odniesieniu do cudzoziemców, którzy nie przebywają jeszcze na terytorium Polski. W ich wypadku, przyszły pracodawca nadal będzie musiał występować o zezwolenie na pracę w Polsce, z kolei cudzoziemiec przed przyjazdem będzie zobowiązany uzyskać wizę w polskim konsulacie za granicą.

REKLAMA

Wszystkie pozwolenia wydaje wojewoda właściwy ze względu na miejsce zamieszkania cudzoziemca, a cała procedura może potrwać około 2 miesięcy, bo został utrzymany wymóg uzyskania informacji, czy cudzoziemiec nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa i obronności kraju. W związku z tym wojewoda zwraca się do ABW, policji czy straży granicznej, a to trwa.

Obowiązki cudzoziemca starającego się o pracę

Sam cudzoziemiec też musi złożyć wiele różnych dokumentów. Musi przedstawić umowę o pracę, udowodnić, że ma w Polsce ubezpieczenie zdrowotne, wykazać, że ma w Polsce stałe źródło dochodu, wystarczające na życie.

Cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie nowych przepisów nie będzie już musiał przedstawiać tytułu prawnego do zajmowanego lokalu, czyli umowy najmu, albo aktu własności. Teraz wystarczy wykazać, że ma zapewnione w Polsce miejsce zamieszkania.

Trzeba pamiętać o odciskach palców

Nowe przepisy wprowadzają także wymóg składania odcisków palców przez cudzoziemców przy składaniu wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce co powoduje konieczność dodatkowej osobistej wizyty cudzoziemca w lokalnym urzędzie rozpatrującym wniosek.

REKLAMA

Nowa ustawa przewiduje również wydłużenie maksymalnego okresu, na który może być wydane zezwolenie na pobyt czasowy z 2 do 3 lat.

Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj pierwsze pozwolenie wydawane jest na okres roku. Po 5 latach stałego pobytu można też wystąpić o pozwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. To jest zezwolenie bezterminowe, znacznie ułatwiające pobyt w Polsce - dodaje mecenas Stanasiuk.

Ustawa wprowadza także zmiany w zakresie terminów składania wniosków o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy. Dotychczas trzeba było ten wniosek złożyć najpóźniej na 45 dni przed końcem ważności posiadanej wizy lub zezwolenia. Teraz wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy obcokrajowiec będzie mógł złożyć nawet na dzień przed upływem ważności wizy albo zezwolenia.

– Nie warto jednak - zdaniem mecenasa - czekać z tym na ostatnią chwilę, bo każdy pobyt bez pozwolenia będzie nielegalny i może utrudnić, albo nawet uniemożliwić uzyskanie kolejnych pozwoleń. A różne rzeczy mogą się zdarzyć, może się na przykład okazać, że urząd jest w danym dniu zamknięty.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej