Porozumienie na Bliskim Wschodzie. Zawieszenie ognia w Strefie Gazy
Rozejm jest bezterminowy. Teraz obie strony konfliktu mają rozpocząć dalsze negocjacje w Kairze w sprawie szczegółów pokoju.
2014-08-26, 21:00
Posłuchaj
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oficjalnie ogłosił, że o godz. 18 polskiego czasu weszło w życie zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem. Tej informacji nie potwierdziły władze Izraela, ale miejscowe media podały, że kilka źródeł zbliżonych do rządu przyznało, że osiągnięto porozumienie.
Wojna w Gazie - tu czytaj więcej >>>
Porozumienie zostało wynegocjowane przez Egipt, ale w zakończeniu konfliktu - o czym mówi się nieoficjalnie - miał pomóc także amerykański sekretarz stanu John Kerry, który rozmawiał z negocjatorami przez telefon.
Teraz przedstawiciele obu stron mają wrócić do Kairu na rozmowy. Egipska propozycja rozejmu zakłada, że Izrael zgodzi się na poszerzenie strefy połowów dla rybaków, a Egipt otworzy przejście z Gazą w mieście Rafah. Najważniejsze dla obu stron sprawy mają jednak być dopiero omawiane przy stole rozmów.
x-news.pl, CNN
Na wieść o zakończeniu konfliktu część mieszkańców Gazy wyszła na ulice. Nie wszyscy jednak są zadowoleni z rozejmu. - Ludzie wyszli na ulice, niektórzy zaczęli strzelać w powietrze z radości. Ale wiele ludzi mówi, że to jest rozejm bez rozwiązania sytuacji. Nikt nie powiedział nam, co się zmieni - powiedział Polskiemu Radiu jeden z mieszkańców Gazy Ahmed.
Na krótko przed wejściem w życie rozejmu Hamas przeprowadził najbardziej intensywne od początku wojny bombardowanie Izraela rakietami. Jeden z pocisków zabił Izraelczyka w jednym z kibuców niedaleko granicy i ranił kilkanaście innych osób. Z kolei izraelska armia zaatakowała 15 celów w Gazie, a w nalotach zginęły dwie dziewczynki.
REKLAMA
Ponad 2,2 tys. ofiar śmiertelnych
Do wybuchu konfliktu w Gazie doprowadziło uprowadzenie i zamordowanie w czerwcu trzech młodych Izraelczyków. Władze Izraela o zabójstwo oskarżyły palestyński Hamas.
8 lipca Izrael rozpoczął ataki lotnicze na Strefę Gazy. 17 lipca rozpoczęła się operacja lądowa armii izraelskiej, której głównym celem miało być zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez palestyńskie bojówki do przeprowadzania ataków na Izrael.
W wyniku obecnego konfliktu życie straciło prawie 2,2 tys. Palestyńczyków. Większość zabitych to cywile. Izraelska armia potwierdziła, że po jej stronie zginęło 64 żołnierzy i pięciu cywilów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
REKLAMA