Specjalista IT poszukiwany
Informatycy – specjaliści IT nie mają dziś problemu ze znalezieniem pracy. W ofertach zatrudnienia mogą przebierać zarówno w dużych jak i małych firmach.
2014-08-28, 12:24
Posłuchaj
Stale rośnie też liczba propozycji z zagranicy. Ponad połowa z nich dedykowana jest programistom. Dynamicznie rośnie zapotrzebowanie też na specjalistów od bezpieczeństwa – w ciągu roku o prawie 50 proc..
Polska zagłębiem programistów
W II kwartale tego roku na Pracuj.pl było ponad 13 tys. ofert pracy na stanowiska związane z IT. Niemal połowa ofert pracy z obszaru IT skierowana jest do programistów. - Zainteresowanie programistami, testerami i administratorami wynika z faktu, że stanowiska te stanowią trzon każdego zespołu rozwijającego i utrzymującego aplikacje – tłumaczy Elżbieta Flasińska, z Pracuj.pl. Do tego dochodzi fakt, że Polska stała się zagłębiem programistycznym dla korporacji międzynarodowych.
Ważne bezpieczeństwo danych w firmie
Rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów od bezpieczeństwa i analizy danych. To kolejny kierunek rozwoju technologii IT, zmierzający do maksymalnego zabezpieczenia danych. Szczególnie w dobie urządzeń mobilnych, czy zdalnego dostępu do danych i usług.
Najbardziej w cenie: mix umiejętności IT i zarządzania
Jak wynika z danych serwisu Zarobki.pracuj.pl specjaliści IT są jednymi z najlepiej zarabiających. Do najlepiej opłacanych, ale jednocześnie wymagających największych kompetencji zawodów związanych z branżą technologii informacyjnych należy Architekt IT, może on liczyć na wynagrodzenie rzędu 8 500 zł netto. Bardzo dobrze wynagradzani są również specjaliści łączący wiedzę z IT z umiejętnością zarządzania zespołem, osoby zarządzające złożonymi projektami IT przeciętnie zarabiają około 7500 zł netto – wymienia Elżbieta Flasińska.
REKLAMA
W ofertach mogą przebierać
Specjaliści od IT mogą przebierać w ofertach pracy zarówno z małych jak i dużych firm – prawie połowa ofert pochodziło z mikro i małych firm zatrudniających do 50 osób. Najwięcej propozycji zatrudnienia pochodzi z firm zajmujących się telekomunikacją i zaawansowanymi technologiami, IT oraz z sektora bankowość, finansów, ubezpieczeń.
Zawód przyszłości – nowe technologie
Rewolucja informatyczna przyczynia się do powstawania wielu nowych zawodów i specjalności. Powstają one już nie na przestrzeni stulecia, lecz lat, a nawet miesięcy. Dzisiaj w Unii Europejskiej brakuje specjalistów z obszaru IT i e-biznesu. W Europie mnożą się firmy specjalizujące się w poszukiwaniu i sprowadzaniu zdolnych ludzi na zamówienie potentatów branży informatycznej. To wszystko oznacza, że specjaliści IT, zawody związane z nowymi technologiami nadal będą zawodami przyszłości – gdzie zapotrzebowanie na pracowników tych sepcjaności będzie dynamicznie rosło.
Justyna Golonko, abo
REKLAMA
REKLAMA