Uczmy się niemieckiego

Języka niemieckiego uczy się około 2 milionów Polaków. Projekt „Debaty” od 10 lat zachęca młodych ludzi do nauki języków obcych i do międzynarodowego dialogu na tematy społeczne.

2014-08-30, 16:36

Uczmy się niemieckiego
. Foto: flickr/Douglas Sprott

Posłuchaj

30.08.14, dr Birgit Sepulski: „Wzór i schemat debaty jest taki sam na całym świecie, ale temat zależy od grupy, która prowadzi rozmowę (…)”
+
Dodaj do playlisty

Projekt „Debaty” początkowo był prowadzony jedynie między uczniami w Niemczech, ale od 10 lat organizowana jest również edycja międzynarodowa. Pierwszymi krajami zaangażowanymi w akcję były Polska i Czechy. Do uczestnictwa w debatach jest niezbędna znajomość języka niemieckiego mniej więcej na poziomie B2. Uczestnikami akcji są uczniowie liceów z całej Polski.

– Ten projekt przynosi korzyści nie tylko uczniom, którzy biorą w nim udział, ale też nauczycielom. Daje on możliwość przeprowadzenia ciekawych lekcji i zrozumienia, co ich uczniowie myślą – powiedziała w PR24 dr Birgit Sepulski z Instytutu Goethego w Warszawie.

Umiejętność dialogu

W debacie bierze udział czterech uczniów, podzielonych na dwuosobowe zespoły. Każda z grup musi reprezentować wylosowane stanowisko, nawet jeśli osobiście ma inne zdanie na dany temat. Jednym z celów akcji jest budowanie pozytywnych technik prowadzenia dialogu.

– Głównym celem nie jest konkurencja i zwycięstwo. Ważna jest współpraca, umiejętność słuchania drugiej osoby i odpowiedniego reagowania. To jest największy atut takich debat – podkreślała Rozmówczyni PR24.

REKLAMA

Obecnie projekt jest realizowany w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku finał konkursu, w którym zmierzą się najlepsi reprezentanci z ośmiu krajów, odbędzie się w Polsce. Zawodnicy oceniani są według czterech kryteriów - siły wyrazu, rzeczowej wiedzy, umiejętności słuchania i siły przekonywania.

AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej