Początek roku szkolnego: ponad pół miliona uczniów rozpoczęło naukę

Jest wśród nich niemal 200 tysięcy sześciolatków, którzy zaczynają obowiązkową edukację.

2014-09-01, 23:59

Początek roku szkolnego: ponad pół miliona uczniów rozpoczęło naukę

Posłuchaj

Nowy bezpłatny rządowy elementarz znalazł uznanie w oczach premiera. Donald Tusk wziął udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 imienia Stefana Żeromskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Szef rządu podzielił się z dziećmi spostrzeżeniami z lektury podręcznika/IAR
+
Dodaj do playlisty

- Sześć lat to właściwy wiek rozpoczynania nauki - zapewniła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska z okazji początku nowego roku szkolnego. Przypomniała, że tak zmieniono przepisy, by praca z najmłodszymi uczniami uwzględniała ich indywidualne możliwości.

Minister uczestniczyła w poniedziałek w rozpoczęciu roku szkolnego 2014/2015 r. w Zespole Szkół nr 1 w Czerwionce-Leszczynach w woj. śląskim, gdzie pasowała 47 dzieci na uczniów klas pierwszych.

W tym roku po raz pierwszy z dziećmi siedmioletnimi do I klas poszła grupa sześciolatków, które rozpoczęły naukę w tym wieku obowiązkowo, a nie z woli rodziców.

Minister zaznaczyła, że tak zmienione zostały przepisy prawa, by nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas I-III szkół podstawowych, mieli większą swobodę pracy z uczniami. - Chodzi o to, by pozwolić uczniom na tak długą aklimatyzację w szkole, jaka jest im potrzebna (...). Lekcja też nie musi trwać 45 minut, tylko tyle, ile jest potrzebne, ile nauczycielowi w duszy zagra - wymieniała. Dodała, że kompetencje dzieci będą teraz sprawdzane dopiero na zakończenie nauki w trzeciej klasie, a nie już na zakończenie klasy pierwszej.

REKLAMA

TVN24/x-news

Premier do nauczycieli: cieszycie się najwspanialszą reputacją

Donald Tusk towarzyszył uczniom i nauczycielom podczas tegorocznego, pierwszego dzwonka w  Publicznej Szkole Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. - Chcę powiedzieć wszystkim nauczycielom, że bardzo doceniamy wasz wysiłek. Pewnie nie zawsze to czujecie, choćby wtedy, kiedy odbieracie swoje comiesięczne wynagrodzenie, że ten zawód jest wystarczająco doceniany i wyceniany. Ale pamiętajcie, że cieszycie się najwspanialszą reputacją i, że ten zawód, dzięki waszemu wysiłkowi, jest wciąż uznawany za jeden z najbardziej szlachetnych i związanych z autentycznym powołaniem - mówił premier w czasie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.

Premier podkreślił jednak, że "to jest dzień naszych polskich dzieciaków. Wszystkich dorosłych proszę, by pamiętali, że to wielkie wyzwanie powoduje, że nasze dzieci szczególnie potrzebują opieki - mówił Tusk. Przekonywał pierwszoklasistów, żeby nie przejmowali się rozpoczęciem roku szkolnego. Jak podkreślał, sam ma większą tremę - taką jak 50 lat temu, kiedy zaczynał naukę w szkole podstawowej.

REKLAMA

TVN24/x-news

Premier zaznaczył, że ważne jest, by data 1 września kojarzyła się wyłącznie z rozpoczęciem roku szkolnego, a nie z wojną.

REKLAMA

To będzie rok zmian w szkołach

W tym roku zmiana podstawy programowej dociera do uczniów klasy szóstej szkoły podstawowej oraz do trzeciej liceum. To oznacza, że uczniowie tych roczników będą musieli zmierzyć się z nowym Sprawdzianem i Maturą. Szczególnie ten drugi egzamin czeka sporo zmian, bo maturzyści będą musieli zdawać jeden przedmiot więcej. Minister Joanna Kluzik-Rostkowska tłumaczy, że każdy abiturient, oprócz języka polskiego, matematyki i języka obcego, będzie musiał też wybrać sobie jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Zmiana została wprowadzona dlatego, że bardzo wielu maturzystów zdawało tylko trzy obowiązkowe egzaminy.

Dodatkowo zmienia się też formuła egzaminu ustnego z języka obcego. Odchodzi się od przygotowywania prezentacji i omawiania jej przed komisja. Teraz abiturient będzie losować pytanie przygotowane przez CKE, które dotyczyć będzie fragmentu tekstu literackiego, popularno-naukowego lub reprodukcji.

Od 1 września być może na dobre w polskich szkołach zagości etyka. Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia z tego przedmiotu nawet w sytuacji, kiedy w całej szkole chce na nie uczęszczać tylko jeden uczeń. Dodatkowo każdy rodzic ma złożyć pisemne oświadczenie czy chce aby jego dziecko chodziło na religię, na etykę, na oba te przedmioty czy na żadne z nich.

W nadchodzącym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji Narodowej bliżej chce się przyjrzeć szkolnictwu zawodowemu. Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że w połowie września zaprezentuje program, który ma wspomóc tę gałąź edukacji. Powiedziała, że pieniądze na ten cel będą pochodzić ze środków unijnych, z nowej perspektywy budżetowej.

REKLAMA

MEN chce też wspomóc nauczanie matematyki. Chodzi przede wszystkim o szkolenia dla nauczycieli, na początku

Bezpłatny elementarz dla pierwszaków

W tym roku, uczniowie klas pierwszych dostaną darmowy podręcznik. - Mam nadzieję, że rodzice cieszą się, że nie poniosą z tego tytułu kosztów - powiedziała minister Kluzik-Rostkowska.  Poinformowała, że przygotowany na zlecenie MEN "Nasz elementarz" dla pierwszaków od zeszłego tygodnia jest już w szkołach.

Dzieci
Dzieci dostały już bezpłatny elementarz fot: PAP/Darek Delmanowicz

Minister przypomniała także, że w tym roku dla uczniów klas I szkół podstawowych z budżetu państwa sfinansowany będzie również zakup podręcznika do nauki języka obcego i ćwiczeń. Dodała, że w kolejnych latach z bezpłatnych podręczników będą uczyć się również inne roczniki uczniów. Docelowo - w 2017 r. - bezpłatne podręczniki będą dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

REKLAMA

Kluzik-Rostkowska mówiła też o dostępnym od ubiegłego tygodnia w internecie specjalnym generatorze kart pracy, dzięki któremu nauczyciele mogą przygotowywać dla uczniów własne zestawy ćwiczeń. Podała, że w pierwszych dwóch dniach nauczyciele przygotowali za jego pomocą ok. 1,5 tys. ćwiczeń.

Mówiąc o kosztach ponoszonych przez rodziców w związku z edukacją dzieci poinformowała, że ubezpieczenie dzieci nie jest obowiązkowe oraz, że rodzice nie muszą ponosić opłat z tytuły funkcjonowania w szkole dziennika elektronicznego.

"To będzie szczególny rok w szkołach artystycznych"

Tak napisała minister kultury Małgorzata Omilanowska w specjalnym liście do uczniów i pedagogów szkół artystycznych. Przypomniała, że po dwóch latach intensywnych przygotowań rozpoczynane są zmiany. Będą one wprowadzane stopniowo - w tym roku obejmą tylko pierwsze klasy. Cały system szkolnictwa zostanie nimi objęty w 2026 roku.

"Szczególny nacisk położyliśmy na trzy kluczowe kwestie: rozwijanie gry zespołowej i pracę w zespole (przy zachowaniu szczególnej troski o najzdolniejszych uczniów), lepszą korelację treści przedmiotów oraz większą autonomię w zarządzaniu dla dyrektorów szkół. Wierzę, iż wypracowane w porozumieniu z całym środowiskiem zmiany podniosą jakość polskiego szkolnictwa artystycznego" - podkreśliła Omilanowska.

REKLAMA

Jak co roku w dniu inauguracji nowego roku szkolnego nauczyciele i uczniowie złożyli hołd nauczycielom tajnego nauczania. Uroczystość odbyła się w Warszawie przed pomnikiem upamiętniającym Tajną Organizację Nauczycielską.

PAP/IAR/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej