Drzewko za suszarkę

Zużyty sprzęt RTV i AGD – oto elektrośmieci, które niejednokrotnie zaśmiecają polskie lasy i degradują środowisko. Tego, w jaki sposób należy obchodzić się z podobnymi odpadami uczyć będą rozpoczynające się Warszawskie Dni Recyklingu, na których pojawi się okazja do wymiany zużytego elektrosprzętu na sadzonki drzew.

2014-09-06, 18:38

Drzewko za suszarkę
. Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj

06.09.14 Anna Podsiadło: „Brom, kadm, rtęć są substancjami, które w poważny sposób zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, a niestety bardzo często są substancjami występującymi w elektrośmieciach(…)”.
+
Dodaj do playlisty

Warszawskie Dni Recyklingu to cykliczna impreza, której celem jest promowanie wśród mieszkańców stolicy recyklingu, jako szansy na rozsądne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi. W tym roku, po raz pierwszy, zaplanowano 18 edycji dzielnicowych. W każdej dzielnicy Warszawy, w ramach eko-pikników, będą funkcjonowały punkty informacyjno-edukacyjne. Przeprowadzona zostanie również zbiórka elektrośmieci, za które będzie można otrzymać sadzonki krzewów, bylin, czy też ziół.

Elektroproblem Polaków

Mimo prowadzonych od wielu lat akcji i kampanii społecznych problem elektrośmieci w polskim społeczeństwie jest niezwykle palący. W dalszym ciągu duża część odpadów ląduje w przydrożnych rowach lub na leśnych polanach.

– Trzeba przyznać, że problem elektrośmieci w naszym kraju jest sprawą bardzo poważną. Jedną z głównych przyczyn jest bardzo niska świadomość Polaków, którą bardzo ciężko zmienić. Do tego dochodzi częsty brak wiedzy, czym tak naprawdę są elektrośmieci i gdzie możemy się ich pozbyć – przyznała na antenie PR24 Anna Podsiadło z ElektroEko, współorganizator Warszawskich Dni Recyclingu.

REKLAMA

Elektrośmieć, co to jest?

Niebezpieczne substancje, które znajdują się w urządzeniach elektrycznych stanowią największy problem i zagrożenie. Tak naprawdę, to one zasługują na miano elektrośmieci. Olbrzymim niebezpieczeństwem jest fakt, że najczęściej są to substancje płynne, które w przypadku amatorskiego demontażu poszczególnych podzespołów sprzętów RTV i AGD mogą się łatwo wydostać i stworzyć zagrożenie nie tylko dla środowiska, ale także dla człowieka.

–  Niepotrzebne urządzenia, których chcemy się pozbyć, powinny być przekazywane do odpowiednich punktów zajmujących się ich gromadzeniem i utylizacją. Oddawanie zużytych przyrządów jest całkowicie bezpłatne. W warszawskich dzielnicach w każdą sobotę od godz. 10.00 do 14.00 czekają charakterystyczne zielone samochody, do których możemy oddać niepotrzebną rzecz. Przyjmowane są każde ilości i wszelkie rodzaje urządzeń. – dodała Anna Podsiadło.

Recykling po warszawsku

Już jutro w godzinach od 11.00 do 17.00 na warszawskiej Agrykoli mieszkańcy stolicy będą mieli szansę oddać zużyty i niepotrzebny sprzęt elektroniczny, który w bezpieczny sposób zostanie zutylizowany. W zamian za to każdy, kto zdecyduje się na taki krok otrzyma sadzonkę drzewka.

REKLAMA

PR24/Damian Bielecki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej