Ubezpieczenia rolne: wyższe dopłaty z budżetu. Rząd przyjął projekt noweli
Producenci owoców i warzyw będą mogli uzyskać dopłaty z budżetu do składek ubezpieczenia nawet wtedy, gdy stawka taryfowa będzie wyższa niż 6 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw - zakłada projekt noweli ustawy o ubezpieczeniach rolnych przyjęty we wtorek przez rząd.
2014-09-09, 16:57
Posłuchaj
Zmiany mają dostosować polskie prawo do przepisów unijnych dotyczących pomocy publicznej oraz zachęcić rolników do zawierania ubezpieczeń.
Minister rolnictwa Marek Sawicki wyjaśnia, że zmiana pozwoli na lepszą ochronę wytwórców przy mniejszym zaangażowaniu państwa. Do tej pory w przypadku klęsk żywiołowych państwo dość hojnie wchodziło z rekompensatami także dla nieubezpieczonych. Zdaniem ministra Sawickiego, to powodowało, że rezygnowali z ubezpieczeń, licząc na pomocną rękę państwa.
Na dofinansowanie składek ubezpieczeniowych budżet przeznaczy około 200 milionów złotych rocznie. Wszystko po to, żeby zachęcić rolników do ubezpieczenia. Szef resortu rolnictwa informuje, że w 2006 roku tylko 315 tysięcy hektarów było objętych ubezpieczeniem. W 2013 roku wskaźnik ten sięgnął 3 milionów 300 tysięcy hektarów. Według szacunków ministra na ten rok około 4 milionów 400 tysięcy hektarów upraw będzie ubezpieczonych.
Limit zostanie podniesiony do 65 proc.
Do tej pory budżet dopłacał od 40 do 50 proc. składki z tytułu ubezpieczenia upraw. Autor projektu - resort rolnictwa i rozwoju wsi - chce, by podnieść ten limit do 65 proc. Dopłatę taką będzie można jednak uzyskać pod warunkiem, że stawki taryfowe ustalone przez firmy ubezpieczeniowe nie będą wyższe niż 3,5 proc. sumy ubezpieczenia upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych oraz 5 proc. sumy ubezpieczenia upraw rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych.
Jeśli stawki taryfowe będą wyższe niż 3,5 i 5 proc., a nie przekroczą 6 proc. sumy ubezpieczenia, dopłaty do składek rolników będą stosowane do wysokości jedynie do 3,5 lub 5 proc. sumy ubezpieczenia.
Specjalne traktowanie producentów owoców i warzyw
Resort rolnictwa chce jednak wyjątkowo potraktować producentów owoców i warzyw, i wprowadzić dopłaty do stawek nawet wówczas, gdy stawki ubezpieczenia przekroczą 6 proc. sumy ubezpieczenia upraw. Do tej pory było to niemożliwe.
Według noweli jeśli stawka taryfowa ubezpieczenia warzyw gruntowych oraz drzew i krzewów owocowych przekroczy 6 proc. sumy ubezpieczenia, budżet będzie dopłacał do składki stanowiącej 5 proc. sumy ubezpieczenia, a pozostałą część składki w całości zapłaci rolnik.
REKLAMA
Niechronione uprawy
Jak uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa, stawki za te plony ustalane są przez większość ubezpieczycieli na poziomie przekraczającym 6 proc. sumy ubezpieczenia, przez co producenci rolni nie mogą uzyskać dopłat z budżetu do składek. W rezultacie w ogóle rezygnują z ubezpieczenia, a ich uprawy nie są chronione.
Uregulowanie tej sprawy jest tym istotniejsze, że - jak podaje resort - produkcja owoców w Polsce systematycznie rośnie od 1,7 mln ton w 2007 r. do 3,9 mln ton w 2013 r., przy wzrastającej powierzchni upraw owoców z 409,9 tys. ha w 2009 r. do 426 tys. ha w 2013 r. Coroczna produkcja warzyw w Polsce utrzymuje się na poziomie ok. 5,4 mln ton na powierzchni ponad 180 tys. ha.
Tymczasem w 2013 r. ubezpieczeniu podlegało zaledwie ok. 11 tys. ha upraw drzew i krzewów owocowych oraz ok. 12 tys. ha warzyw gruntowych.
UE zaleca ubezpieczenia
Ubezpieczeniowa ochrona polskich rolników systematycznie rośnie, ale nadal nie osiągnęła poziomu zalecanego przez UE. W 2013 r. ochroną ubezpieczeniową objęte było ok. 3,4 mln hektarów upraw wobec 2,8 mln ha w 2012 r. W pierwszym roku wprowadzenia ubezpieczeń ochronie ubezpieczeniowej podlegało zaledwie 312 tys. ha. Tymczasem według przepisów unijnych ubezpieczona powinna być połowa upraw, czyli ok. 6 mln ha.
Rolnikom nie wystarczy spotkanie z wiceministrem. "Możemy zalać urząd gnojowicą"
REKLAMA
TVN24/x-news
IAR/PAP, abo
REKLAMA