Państwo Islamskie zostanie zniszczone przez Amerykanów?
W swoim orędziu prezydent Stanów Zjednoczonych przedstawił strategię walki z Państwem Islamskim. Barack Obama zapowiadał, że osłabi i zniszczy tę organizację.
2014-09-11, 21:43
Posłuchaj
W przeddzień 13. rocznicy terrorystycznego ataku na World Trade Center, Barack Obama wygłosił przemówienie, w którym zapowiedział walkę z Państwem Islamskim. Przyznał jednak, że nie będzie to wojna podobna do tych, które Amerykanie toczyli w Iraku i Afganistanie. Wojska amerykańskie nie zostaną wprowadzone na obce terytorium i nie przeprowadzą lądowej operacji.
– Większość Amerykanów obawia się Państwa Islamskiego oraz tego, że w dłuższym czasie Państwo Islamskie może być ośrodkiem terroryzmu i doprowadzić do tego, że terroryści znów pojawią się w Stanach Zjednoczonych. Ostatnie sondaże pokazują, że ponad 70. proc. uważa, że organizacja ta stanowi poważne zagrożenie dla USA – powiedział Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie.
Sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji
Rozszerzone sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji wejdą w życie w najbliższy piątek – postanowili unijni ambasadorowie po długotrwałych dyskusjach.
– Unijni ambasadorowie zdecydowali finalnie, że sankcje wejdą w życie. Decyzja poprzedzona była jednak przedłużającymi się dyskusjami. W zeszłym tygodniu trwały długie rozmowy nad tym, w jaki sposób rozszerzyć te sankcje gospodarcze. Pod koniec miesiąca Unia Europejska dokona także oceny sytuacji na Ukrainie i zdecyduje, czy te sankcje będą jeszcze bardziej rozszerzone – mówiła Magdalena Skajewska, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
REKLAMA
Polska Pomoc dla Gruzji
Polska pomaga Gruzji w ramach programu Polska Pomoc , między innymi w kurorcie Borżomi. Projekty prowadzone są z organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządu terytorialnego oraz organami administracjami rządowej. W sumie 6 mln złotych zostało przeznaczonych na takie projekty. O jednym z nich dotyczącym rozwoju turystyki opowiadali w swoim reportażu Grzegorz Ślubowski i Tomasz Majka.
Obawy krajów bałtyckich
Litwa, Łotwa, Estonia, choć należą do NATO i Unii Europejskiej, posiadają dużą mniejszość rosyjską. Z tego powodu patrzą z rosnącym niepokojem na zachowanie Rosji wobec Ukrainy.
– Jeśli patrzeć, które z tych państw jest najbardziej zagrożone, to postawiłbym na Estonię. Jeśli chodzi o mniejszość rosyjską na Łotwie, to ona jest w dużym stopniu skupiona w Rydze i w większych miastach, ale niekoniecznie przy granicy z Federacją Rosyjską. Tymczasem sytuacja w Estonii wygląda tak, że tym głównym skupiskiem jest Tallin i część przygraniczna, gdzie znajduje się ok. 90 proc. mniejszości, dlatego może się powtórzyć sytuacja z Krymu i Donbasu. Uderzenie w stolicę członka NATO to znacznie poważniejsza politycznie akcja – tłumaczył dr Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej w komentarzach zagranicznych
W audycji Michała Strzałkowskiego przedstawione zostały także zagraniczne opinie na temat wyboru Donalda Tuska na stałego przewodniczącego Rady Europejskiej. Wybór ten opatrzyli komentarzem Dominique Moisi z Francuskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IFRI), Kai-Olaf Lang z berlińskiej Fundacji „Nauka i Polityka” i Jannis Emmanoulidis z Centrum Polityki Europejskiej w Brukseli.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji Michała Strzałkowskiego!
PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz
REKLAMA