Aktualne wydarzenia z kraju i ze świata komentuje dr Renata Mieńkowska-Norkiene

Umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą, nowe unijne sankcje wobec Rosji, rocznica wyboru Tadeusza Mazowieckiego na premiera. To główne tematy, które w Polskim Radiu 24 komentowała dr Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

2014-09-12, 19:48

Aktualne wydarzenia z kraju i ze świata komentuje dr Renata Mieńkowska-Norkiene
. Foto: Paweł Jakubicki

Posłuchaj

12.09.14 Dr Renata Mieńkowska-Norkiene: „Dostarczenie broni czy środków finansowych przez Unię Europejską Ukrainie może bardzo rozsierdzić Rosję (…)”
+
Dodaj do playlisty

W Kijowie doszło do rozmów między prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, której głównym tematem była umowa stowarzyszeniowa Unii Europejskiej z Ukrainą. Zostało ustalone, że tekst umowy będzie dokładnie taki sam jak ten, który został podpisany 27 czerwca w Brukseli.

– Tutaj  kluczową kwestią jest to, co zrobi Władimir Putin w perspektywie długofalowej i jaka będzie jego reakcja na sytuację, w której Ukraina otrzyma bardzo dogodne warunki handlu z państwami Wspólnoty.  Gdyby Unia Europejska rzeczywiście w otwarty sposób wspomagała Ukrainę, na przykład militarnie, to społeczeństwo rosyjskie otrzymałoby jasny sygnał do tego, że to my jesteśmy górą, a oni robią źle i chcą nas zdławić. W umowie stowarzyszeniowej chodzi o to, by zadziałać troszeczkę łagodniej, ale działać – powiedziała  dr Renata Mieńkowska-Norkiene.

Nowe unijne sankcje wobec Rosji

Prezydent Federacji Rosyjskiej wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że nowe unijne sankcje wobec Rosji wyglądają dziwnie. Władimir Putin zapowiedział także, że rosyjski rząd już pracuję nad odpowiedzią na te sankcje. Prezydent powiedział również, że nie chce odpowiadać sankcjami na sankcje.

– Te sankcje, które wprowadziła Unia Europejska nie są zupełnie nieefektywne. Jednak Unia zaczęła wprowadzać je za późno oraz nie potrafiła ich dobrze zaplanować i sprawić, by rzeczywiście były dotkliwe. To zaś, co mówi Putin, siłą rzeczy mówi po to, by naród rosyjski to usłyszał i kupił  – mówiła Komentatorka PR24

Tadeusz Mazowiecki: pierwszy premier niekomunistycznej Polski

Mija 25 lat odkąd Tadeusz Mazowiecki stanął na czele pierwszego, niekomunistycznego rządu. W ramach obchodów tej rocznicy prezydent Bronisław Komorowski wygłosił na Zamku Królewskim przemówienie, w którym mówił o zaletach pierwszego premiera wolnej Polski.

– Po tych 25 latach wiemy, że transformacja się udała, lecz mimo wszystko obecna jest krytyka – to takie polskie. Trzeba pamiętać, że mieliśmy wtedy dużą motywację, by upodobnić się do Zachodu. Bezgranicznie zapatrzeni byliśmy we wzorzec zachodni. Polska transformacja była właśnie kopią wzorca zachodniego – stwierdziła politolog z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

Wróć do strony głównej