Przewaga przeciwników niepodległości Szkocji

Przeciwnicy niepodległości Szkocji mają większość – wynika z ostatniego sondażu Ipsos Mori, opublikowanego w czwartek już po rozpoczęciu referendum niepodległościowego.

2014-09-18, 15:14

Przewaga przeciwników niepodległości Szkocji

Posłuchaj

Czym się kierują Szkoci - relacja Łukasza Walewskiego (IAR) z Edynburga Ekspert z Uniwersytetu w Edynburgu - politolog dr Dejan Stjepanović (tłumaczenie): "Sytuacja ekonomiczna i poziom dochodów - to jest główny czynnik, który będzie decydował o zdaniu wyborców. A także poziom niepewności własnej sytuacji. Na przykład pytanie o to, czy ludzie
+
Dodaj do playlisty

Zwolennicy pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie mają przewagę 6 punktów procentowych nad przeciwnikami, jest ich 53 proc.

Za niepodległością opowiedziało się natomiast 47 proc. respondentów - w badaniu przeprowadzonym dla londyńskiego "Evening Standard".

Wcześniejszy sondaż Ipsos Mori, opublikowany w przeddzień referendum, wskazywał, że poparcie dla niepodległości Szkocji wzrosło do 49 proc., a dla jej pozostania w składzie Wielkiej Brytanii wynosi 51 proc.

W Szkocji nie obowiązuje cisza wyborcza.

REKLAMA

Czytaj więcej o referendum w Szkocji>>>

W referendum, które zdecyduje o tym, czy Szkocja będzie niepodległa, czy też pozostanie częścią Wielkiej Brytanii uprawnionych do głosowania jest prawie 4,4 milionów  Szkotów w wieku od 16 lat. Do udziału w referendum zarejestrowało się 97 proc. mieszkańców Szkocji, co stanowi historyczny precedens; oczekuje się bardzo wysokiej frekwencji - do 93 proc.

Jak zauważają media, tak duże zainteresowanie plebiscytem jest wydarzeniem bez precedensu w historii Szkocji.

Wyniki referendum niepodległościowego w Szkocji mają być znane w piątek rano.

REKLAMA

JU/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej