UE i NATO zadowolone z wyników szkockiego referendum
Bruksela odetchnęła z ulgą. Szefowie instytucji Unii Europejskiej i NATO wyrazili zadowolenie z wyników referendum w Szkocji, które przesądziło o tym, że pozostanie ona częścią Wielkiej Brytanii.
2014-09-19, 15:40
Posłuchaj
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso napisał w krótkim oświadczeniu, że wyniki referendum są „dobre dla zjednoczonej, otwartej i silniejszej Europy, której broni Komisja Europejska”.
Dodał, że KE cieszy się również z tego, iż "przez wiele minionych lat szkocki rząd i szkocki naród wiele razy potwierdzali swoje europejskie zaangażowanie".
- Komisja Europejska będzie nadal angażować się w dialog ze szkocki rządem w dziedzinach, które są w jego kompetencjach ( w ramach autonomii) i są ważne dla przyszłości Szkocji, w tym w sprawach dotyczących miejsc pracy i wzrostu, energii, zmian klimatycznych i ochrony środowiska oraz poprawy regulacji - oświadczył Barroso.
Przewodniczący Rady Europejskiej Van Rompuy podkreślił ze swej strony, że "szanuje i cieszy się z wyboru, dokonanego przez naród szkocki".
- Zjednoczone Królestwo jest i pozostanie ważnym członkiem UE, na czym skorzystają wszyscy obywatele i wszystkie kraje Unii Europejskiej - dodał
W podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz - Jestem zadowolony z wyniku - powiedział Schulz w rozmowie z niemieckim radiem Deutschlandfunk.
REKLAMA
– W Wielkiej Brytanii odbył się wewnętrzny, demokratyczny proces, w którym referendum uznane zostało przez rząd w Londynie. To, że przebiegło to właśnie w taki sposób, uspokoiło mnie. I muszę przyznać: wynik przyjąłem z ulgą - przyznał Schulz.
- Gdy następny razem spotkam premiera Camerona, to powiem mu, że podoba mi się Zjednoczone Królestwo w zjednoczonej Europie - dodał.
Także sekretarz generalny Paktu Półocnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen wyraził zadowolenie z porannego oświadczenia premiera Wielkiej Brytanii, Davida Camerona, który zapewnił, że kraj pozostanie zjednoczony. - Zjednoczone Królestwo jest krajem założycielskim NATO i jestem przekonany, że nadal będzie odgrywać główną rolę w utrzymaniu siły naszego sojuszu – oświadczył Rasmussen.
JU/IAR/PAP
REKLAMA