Dlaczego podatek dochodowy jest sprawiedliwszy dla samych rolników

Podatek dochodowy dla rolników zapowiedział 3 lata temu Donald Tusk. Propozycja przepadła, ale warto do niej wrócić, wynika z raportu fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Według niego, obecny podatek rolny można zastąpić podatkiem od ziemi a dochód z gospodarstw rolnych należałoby opodatkować podobnie jak działalność gospodarczą.

2014-09-24, 22:45

Dlaczego podatek dochodowy jest sprawiedliwszy dla samych rolników
Brak podatku dochodowego w rolnictwie zwiększa szarą strefę, zniechęca do przechodzenia z działalności rolniczej do np. usług, bo tam są przecież podatki.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dlaczego podatek dochodowy byłby bardziej sprawiedliwy dla samych rolników tłumaczy Marek Zagórski, prezes fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. /Karolina Mózgowiec /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
+
Dodaj do playlisty

–Podatek rolny to anachronizm, został wprowadzony w 1965 r. i od tego czasu nic się w nim nie zmieniło, mówi prezes fundacji Marek Zagórski. Jak podkreśla, odstaje on diametralnie od opodatkowania całej reszty działalności gospodarczej w Polsce.

Brak podatku dochodowego szkodliwy również dla rolników

– W dłuższej perspektywie utrzymywanie niespójnego systemu podatkowego jest szkodliwe również dla rozwoju działalności rolniczej, jej modernizacji – mówi Zagórski.

Teraz większe daniny płaci mniejsze gospodarstwo

Tłumaczy, że szkodliwy, gdyż niesprawiedliwy. Nie tylko dlatego, że rolnicy płacą mniejsze podatki, ale jest szkodliwy dla samych rolników, gdyż relatywnie większe podatki płacą najmniejsze gospodarstwa.

Ponadto brak podatku dochodowego zwiększa szarą strefę, zniechęca do przechodzenia z działalności rolniczej do np. usług, bo tam są przecież podatki.

REKLAMA

Dlatego fundacja proponuje, aby opodatkować rolnictwo w możliwie najbardziej zbliżony sposób do opodatkowania innej działalności gospodarczej.

– Celem zmian nie jest maksymalizacja dochodów budżetu. Jednocześnie proponujemy aby radykalnie obniżyć obciążenia fiskalne dla drobnych przedsiębiorców, gdyż wtedy przepływ nadmiaru rąk pracy w rolnictwie odbywałby się w bardziej naturalny sposób – mówi Zagórski.

Jedną z  korzyści wejścia w normalny system podatkowy byłoby płacenie, przy prowadzeniu ewidencji, podatków, wtedy, gdy przynoszą one dochody.

Można by łączyć wtedy dochody z różnej pracy w prostszy sposób, nie mówiąc o tym , że rolnicy korzystaliby np. z ulg rodzinnych przysługujących obecnie płacącym PIT.

REKLAMA

Dziś wysokość podatku rolnego zależy od powierzchni gruntów i średniej ceny żyta. A tego już wiele gospodarstw nie produkuje

Karolina Mózgowiec, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej