Polska obok Bułgarii ma najbrudniejsze powietrze w Unii Europejskiej

Dobra wiadomość jest taka, że po raz pierwszy w historii badań powietrza zanotowano poprawę w 30 dużych miastach w Polsce. Spadło stężenie pyłu mp2,5, czyli trujących drobinek o średnicy do 2,5 mikrometra.

2014-09-25, 12:33

Polska obok Bułgarii ma najbrudniejsze powietrze w Unii Europejskiej
Rynek Główny w Krakowie . Foto: Lestat (Jan Mehlich)/ CC/ Wikipedia

Posłuchaj

Cykl EKO Polska: powietrze ściśle chronione. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ale spocząć na laurach w żadnych wypadku nie możemy mówi Julia Krzyszkowska z Polskiej Zielonej Sieci. - W Polskich miastach sytuacja często jest bardzo dramatyczna. Ostatnio wydany raport Europejskiej  Agencji Energetyki, mówi o tym, że 6 z 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się właśnie w Polsce. Największym problemem jest emisja indywidualnych źródeł ciepła – uważa specjalistka.

Efekt cieplarniany

Do tego dochodzi emisja dwutlenku węgla przekonuje Paweł Mikusek, rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska. - Emisja dwutlenku węgla do atmosfery podnosi średnią temperaturę na Ziemi. Może przyjemnie, byłoby mieć w Polsce temperatury występujące we Włoszech, ale pomyślmy jakby wyglądały temperatury na południe – ostrzega rzecznik.

Winny jest Kowalski

Trudno powiedzieć w takim stopniu za zwiększenie stężenia dwutlenku węgla odpowiada człowiek. Wiadomo jednak, że za zawartość toksycznych pyłów w powietrzu w Polsce w 50 proc. odpowiadają gospodarstwa domowe. Tak twierdzą eksperci, a potwierdzają to ekologowie. – Tradycyjnie na wsi śmiecie trafiały do pieca lub do lasu. Problem nie dotyczy tylko prowincji, ale także miast, od Szczecina po najbardziej zanieczyszczony w Polsce Kraków – uważa gość.

Jego zdaniem problemem są pożary i wypalanie trwa.

REKLAMA

Cierpi każdy z nas

Zanieczyszczone pyłami powietrze to nie tylko dyskomfort dla nosa mówi Andrzej Kulig z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. - My widzimy dopiero skutki w postaci podrażnianej skóry i gardła czy chronicznego kaszlu. To wszystko może być związane z innymi czynnikami, ale bardzo często przyczyna to zanieczyszczenie powietrza – uważa urzędnik.

Nie mówiąc już o alergiach i chorobach nowotworowych. Co roku 45 tys. osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej