Sekretarz handlu USA Pritzker w Polsce: pomożemy wam zdywersyfikować dostawy energii

Goszcząca w Polsce amerykańska sekretarz handlu Penny Pritzker jako strategiczne obszary współpracy z Polską wymieniła m.in. infrastrukturę, energię, obronność i ICT(technologie).

2014-09-29, 19:32

Sekretarz handlu USA Pritzker w Polsce: pomożemy wam zdywersyfikować dostawy energii
Amerykańska sekretarz handlu Penny Pritzker.Foto: EPA/ROMAN PILIPEY Dostawca: PAP/EPA.

Pritzker przybyła w poniedziałek do Warszawy w towarzystwie prezesów kilku największych amerykańskich firm, które wchodzą w skład Rady ds. Eksportu doradzającej prezydentowi (PEC). Wśród tych firm znalazły się m.in. Xerox Corporation, Carpenter & Company, Lockheed Martin Corporation, Marriott International, UPS i Vermeer Corporation.

W poniedziałek rano miała spotkanie w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce (AmCham). Spotkała się także z wicepremierem Januszem Piechocińskim.

Nie tylko obronność

Podczas spotkania w Amerykańskiej Izbie Handlowej podkreśliła, że z kryzysu na Ukrainie wyciągnięto wiele lekcji. – Z pewnością wyciągnęliśmy wiele lekcji z obecnego kryzysu. Jedną z nich musi być to, że nasze dwustronne stosunki (muszą być) głębsze i bardziej strategiczne niż tylko współpraca w obronności. Nasze militarne związki pozostaną kluczowe, ale uznajemy, że bezpieczeństwo i dobrobyt Polski wymagają głębszych gospodarczych i handlowych relacji z USA - powiedziała. Dodała, że Polska jest 54. partnerem handlowym dla USA.

Nie można czekać na zawarcie umowy handlowej UE-USA

– Tak jak NATO zapewniło transatlantycką współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, TTIP pogłębi naszą gospodarczą współpracę z korzyścią dla biznesu po obu stronach Atlantyku - powiedziała Priztzker. Zauważyła jednak, że nie można czekać do końca negocjacji tej umowy i są kroki, które można podjąć już teraz, by wzmocnić współpracę między Polską i USA.

REKLAMA

Sześć kluczowych obszarów współpracy z Polską

Jest sześć kluczowych obszarów, które stwarzają szansę na wzrost inwestycji i handlu przez amerykańskie firmy w Polsce. – Te obszary to: infrastruktura, zielone technologie dotyczące budynków, inteligentne systemu transportu, energia, produkty sektora obronności i związanych z nimi sektorów, informacje i technologia (ICT) - wymieniła.

Oceniła, że zwłaszcza ostatni obszar jest "szczególnie ekscytujący", ponieważ Polska jest dziś jednym z najszybciej rosnących rynków IT na świecie, a oba rządy ustanowiły radę ds. innowacyjności.

Obronność znaczy też energiaEJako inny obszar wzrostu w obopólnych relacjach wymieniła energię. – Bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowym wspólnym punktem zainteresowania USA i Polski. Osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego wymaga większego zróżnicowania źródeł energii i nowych technologii. Amerykański rząd i nasz biznes przynoszą niezbędne doświadczenie, by pomóc Polsce zdywersyfikować jej dostawy energii, co zapewnia większą niezależność energetyczną - powiedziała Pritzker.

Poinformowała, że podczas rozmów z polskim wicepremierem priorytetami są dywersyfikacja dostaw energii, infrastruktura i bezpieczeństwo. "Możecie być pewni, że USA będą nadal wspierać wszystkich naszych europejskich partnerów w budowaniu bardziej bezpiecznej przyszłości energetycznej - zapowiedziała sekretarz handlu USA.

REKLAMA

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej