Tragedia u wybrzeży Libii

Nadal około sto osób uznaje się za zaginione w efekcie zatonięcia statku, którego pasażerowie w nielegalny sposób starali się dostać do Europy. To już nie pierwszy w ostatnim czasie przypadek śmierci ludzi chcących przybyć na Stary Kontynent przez Morze Śródziemne.

2014-10-07, 21:38

Tragedia u wybrzeży Libii
. Foto: flickr/ Dave Wilson

Posłuchaj

07.10.14 Rafał Kostrzyński: „Systemy azylowe na Malcie i we Włoszech obecnie są bardzo przeciążone (…)”
+
Dodaj do playlisty

Libia od czasu obalenia Muammara Kadafiego w 2011 roku boryka się z niestabilnością władzy. Obecnie ten kraj jest bazą przerzutową nielegalnych imigrantów do Europy. Tymczasem rozporządzenie „Dublin III”, które miało zwiększyć wydajność polityki Unii Europejskiej w kontekście imigracji, nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań.

– Rozporządzenie sprowadza się do tego, że osoba ubiegająca się o status uchodźcy w Unii Europejskiej, musi złożyć wniosek w tej sprawie w kraju, w którym przekroczyła granicę Wspólnoty. Znaczna część wniosków o azyl składana jest w państwach granicznych UE. Tymczasem w przypadku opuszczenia kraju, w którym procedura dotycząca przyznania statusu uchodźcy została rozpoczęta, postępowanie zostaje zawieszone – tłumaczył w PR24 Rafał Kostrzyński z polskiego przedstawicielstwa Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Gość PR24 nadmieniał, że rozporządzenie powstało po to, aby uchodźca miał pewność, że jego wniosek zostanie rozpatrzony w którymś z państw Unii Europejskiej. Tymczasem imigranci opuszczając kraj, do którego przybyli i rozpoczynając w kolejnym państwie procedurę dotyczącą przyznania azylu, mogą zostać nawet deportowani.

Rafał Kostrzyński w „Świecie w Powiększeniu” mówił, że wydolność państw, które często są punktem przeznaczenia nielegalnych imigrantów, w zakresie systemów azylowych jest niska.

REKLAMA

– Systemy azylowe na Malcie i we Włoszech obecnie są bardzo przeciążone. Obozy dla uchodźców są prowizoryczne – takich miejsc nie spotyka się gdzie indziej w Unii Europejskiej. Na zakończenie procedury azylowej często czeka się tam „za kratami”. Coraz gorzej jest również z pracą – Malta jest przecież niewielką wyspą Jednak podobnie źle z zatrudnieniem jest także we Włoszech. To sprawia, że uchodźcy starają się przedostać do innych państw – wyjaśniał Kostrzyński.

W „Świecie w Powiększeniu” również o wynikach wyborów parlamentarnych na Łotwie oraz walce Ukraińców z Rosją – nie tylko tej militarnej.

Zapraszamy do odsłuchania audycji Katarzyny Gizińskiej.

PR24

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej