Nienajlepsze wzajemne relacje biznesu i samorządów

Współpraca pomiędzy lokalnymi przedsiębiorcami, a samorządami nie wygląda ciekawie. Z badań przeprowadzonych w tym roku przez organizację Rzetelna Firma wynika, że obie strony mają duże problemy komunikacyjne.

2014-10-09, 15:21

Nienajlepsze wzajemne relacje biznesu i samorządów
. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Głównym powodem niekorzystania z pomocy samorządów był „strach przed biurokracją” – taką barierę wskazała ponad połowa ankietowanych (52,6 proc). Przedsiębiorcy narzekają też na zbyt skomplikowane procedury z którymi maja do czynienia przy pozyskiwaniu pomocy od samorządu.
+
Dodaj do playlisty

Samorządowcy nie wiedzą, czego oczekują od nich przedsiębiorcy, ci z kolei nie wiedzą, na jaką pomoc od lokalnych władz mogą liczyć. Zdaniem prezesa Rzetelnej Firmy Waldemara Sokołowskiego przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak wystarczającego dialogu między obiema stronami.

-  Według przedsiębiorców samorządy lokalne (gmina, powiat, województwo) mają mały wpływ na rozwój przedsiębiorczości na swoim terenie. Jedynie według 36% przedsiębiorców działalność władz lokalnych wpływa na rozwój przedsiębiorczości. Inaczej myślą sami samorządowcy – o wpływie swojej działalności na rozwój przedsiębiorczości jest przekonanych 86% ankietowanych przedstawicieli gmin i powiatów – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Waldemar Sokołowski.

Równocześnie przedsiębiorcy są bardzo sceptyczni w ocenie działalności władz samorządowych we wspieraniu przedsiębiorczości. Zdecydowana większość z nich ocenia ją negatywnie („bardzo źle” - 37,7%, „źle” 29,7%.). Pozytywnych ocen („dobrze” i „bardzo dobrze”) jest jedynie 2,6%. 89% przedsiębiorców nie skorzystała do tej pory z pomocy samorządu lokalnego w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Głównym powodem niekorzystania z pomocy samorządów był „strach przed biurokracją” – taką barierę wskazała ponad połowa ankietowanych (52,6 proc). Przedsiębiorcy narzekają też na zbyt skomplikowane procedury z którymi maja do czynienia przy pozyskiwaniu pomocy od samorządu.

Jakie są oczekiwania wśród przedsiębiorców?

- Jednym z oczekiwań przedsiębiorców oraz kompetencji samorządów jest wsparcie w pozyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. Niestety bez echa przeszły konsultacje prowadzone przez urzędy marszałkowskie w sprawie ustalenia branż, na których rozwój w regionie powinny zostać przeznaczone unijne pieniądze. Równocześnie wśród przedsiębiorców panuje przekonanie o tym, że samorządy powinny wspierać wszystkich przedsiębiorców z danego regionu niezależnie od branży i potencjału przedsiębiorcy – wyjaśnia gość portalu.

Miejscowi przedsiębiorcy chcą mieć pierwszeństwo w miejskich, powiatowych i wojewódzkich przetargach co będzie służyło rozwojowi lokalnej społeczności. Uważa tak dwie trzecie z nich (67,1%).

REKLAMA

- Na podstawie odpowiedzi stworzyliśmy mapę jakości pracy urzędników według województw. Mimo, że wciąż na dostatecznym poziomie, to najlepiej ocenione zostało województwo mazowieckie – średnia ocena to  3,43. Wysoką ocenę uzyskało też województwo warmińsko-mazurskie, pomorskie, lubuskie i pomorskie. Najsłabiej została oceniona jakość pracy urzędników z województwa lubelskiego (2,65) – mówi prezes Rzetelnej Firmy.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1500 przedsiębiorców. Są to w większości małe i średnie przedsiębiorstwa. Pytania ankietowe zostały wysłane do kilkuset samorządów w całej Polsce.

Ekiert Arkadiusz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej