MFW boi się o nasz kraj: powrót recesji w strefie euro bardzo groźny dla Polski
Ekonomiści są zgodni, że powrót recesji w strefie euro byłby groźny dla Polski. Przed lekceważeniem zagrożenia przestrzegła w Waszyngtonie szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.
2014-10-12, 20:50
Posłuchaj
W raporcie opublikowanym kilka dni przed szczytem, Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozy wzrostu zarówno dla rynków wschodzących jak i krajów wysokorozwiniętych. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone, które mają rozwijać się szybciej niż przewidywano. Jednak nawet w Ameryce tempo wzrostu nie jest zawrotne, bo w tym roku ma wynieść 2,2 procent.
MFW chce stymulacji
Co zrobić, by przyśpieszyć wzrost gospodarczy na świecie; jak skłonić Europę do większego stymulowania gospodarki? To pytania, jakie stoją przed uczestnikami rozpoczętego w Waszyngtonie szczytu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Co do tego, że światowa gospodarka spowalnia, zgadzają się wszyscy uczestnicy szczytu. Różnice dotyczą tego, jak przeciwdziałać temu spowolnieniu. Przedstawiciele Funduszu Walutowego wyraźnie mówią, że konieczne jest pobudzenie gospodarki europejskiej, gdzie wzrost jest mizerny. Mogłoby się to odbyć poprzez poluzowanie polityki monetarnej i zwiększenie rządowych wydatków na inwestycje. W kuluarach szczytu mówi się, że konieczne jest zwiększenie presji na Niemcy, które dotychczas sprzeciwiały się powiększaniu długu publicznego. Bez zgody Berlina stworzenie pakietu stymulującego gospodarkę europejską jest niemożliwe. Jak na razie Niemcy nie są chętne do zmiany polityki. Przebywający w Waszyngtonie minister finansów tego kraju Wolfgank Schaeuble powiedział, że nie można ryzykować stabilności finansowej Europy dla działań, które i tak nie przyniosą długofalowego przyspieszenia wzrostu gospodarczego.
Polska ucierpi na recesji w strefie euro
Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski przyznaje, że informacje napływające z wielu gospodarek europejskich rozczarowują. Prawdopodobnie jednym z powodów jest konflikt państw zachodnich z Rosją i wzajemne sankcje gospodarcze, które wpłynęły negatywnie na nastroje na świecie.
Ekspert podkreśla, że jeśli gospodarki strefy euro zaczną się kurczyć, na pewno odczuje to Polska, która szczególnie mocno jest powiązana z rynkiem niemieckim.
Uczestnicy szczytu MFW w Waszyngtonie chcą, by rządy krajów mających stabilną sytuację finansową przestały tak bardzo zaciskać pasa i podjęły działania stymulujące gospodarkę - na przykład zwiększając wydatki publiczne na infrastrukturę.
Apel ten dotyczy między innymi Niemiec, które są niechętne powiększaniu deficytu budżetowego.
Recesja w strefie euro groźna dla Polski
Uczestnicy szczytu MFW w Waszyngtonie chcą, by rządy krajów mających stabilną sytuację finansową przestały tak bardzo zaciskać pasa i podjęły działania stymulujące gospodarkę - na przykład zwiększając wydatki publiczne na infrastrukturę. Apel ten dotyczy między innymi Niemiec, które są niechętne powiększaniu deficytu budżetowego.
IAR, abo
REKLAMA
REKLAMA