Obcokrajowcy po 2016 roku nie wykupią polskiej ziemi rolnej
W Sejmie jest projekt ustawy, który utrudni obcokrajowcom kupowanie ziemi rolnej w naszym kraju po 2016 roku. W projekcie ustawy przewidziano nadzór Agencji Nieruchomości Rolnych nad sprzedażą ziemi rolniczej obywatelom innych państw Unii Europejskiej.
2014-10-10, 11:40
Posłuchaj
W maju 2016 roku upływa dwunastoletni okres ochronny na obrót gruntami rolnymi w Polsce, który wynegocjowaliśmy, wstępując do Unii Europejskiej.
O zmianach, jakie w związku z tym, nastąpią w obrocie ziemią rolną, mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Świętochowski, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych.
- Tam, gdzie stroną kupującą i sprzedającą będzie rolnik nie trzeba ingerencji w transakcję ANR. Natomiast tam, gdzie kupującym lub sprzedającym ziemię nie będzie rolnik, obywatel Polski, wtedy w obrocie ziemią pośredniczyć będzie Agencja. Chcemy przede wszystkim stworzyć rejestr gruntów rolnych – wyjaśnia prezes Świętochowski.
Te rozwiązania dotyczyłyby ziemi znajdującej się obecnie w prywatnym obrocie. Natomiast w przypadku ziemi znajdującej się w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych obecne przepisy w wystarczającym stopniu ograniczają nabywanie gruntów rolnych przez obcokrajowców, wyjaśnia prezes Agencji.
REKLAMA
Ochrona gruntów rolnych i leśnych: Sejm przyjął weto do nowelizacji autorstwa PSL >>>
- Nawet w chwili obecnej zakup ziemi przez cudzoziemców jest bardzo utrudniony. Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego państwa mówi, że my sprzedajemy w drodze ustawowego pierwszeństwa na rzecz dzierżawców, będą więc oni dalej mieli prawo nabywania tych gruntów, jak również w drodze przetargów ograniczonych – mówi prezes Świętochowski.
Co oznacza, że to polscy rolnicy będą nadal mieli pierwszeństwo w nabywaniu od Agencji ziemi rolnej.
Robert Lidke
REKLAMA
REKLAMA