Sobota po Tygodniu: zmiany w prawie pracy
Projekt nowelizacji przepisów Kodeksu Pracy, próba uporządkowania spraw dotyczących reprywatyzacji i postawa Polski wobec pakietu klimatyczno-energetycznego. To główne tematy, które w programie „Sobota po Tygodniu” komentowali Jakub Dymek z „Krytyki Politycznej” i Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
2014-10-18, 13:20
Posłuchaj
Opozycja parlamentarna i związki zawodowe podnoszą larum w kwestii proponowanych przez Platformę Obywatelską zmian w Kodeksie Pracy. Nowelizacja prawa w tym zakresie pozwalałaby na wypłacanie pracownikom ekwiwalentu pieniężnego za pracę w sobotę, zamiast oddawania im dnia wolnego. Tymczasem niektóre grupy obawiają się, że zmiany dadzą pracodawcom możliwość przywrócenia sześciodniowego tygodnia pracy.
– Trzeba pamiętać, że ta zmiana wcale nie wprowadza sześciodniowego tygodnia pracy. W tym przypadku mamy do czynienia z nowelizacją, która jest unormowaniem i ujednoliceniem zasad dotyczących m.in. pracy w sobotę – tak, aby możliwe było oddawanie pracownikowi pieniędzy zamiast dnia wolnego. Te zmiany są więc korzystne dla pracowników – tłumaczył Marek Tatała z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Gość PR24 podkreślał także, że w Kodeksie Pracy już teraz istnieją regulacje nie pozwalające na nadmierne obciążanie pracowników. Tymczasem w opinii Jakuba Dymka z „Krytyki Politycznej”, prawa polskich pracowników tym zakresie nie są respektowane.
– Faktem jest, że w obecnych czasach czterdziestogodzinny tydzień pracy jest po prostu fikcją. Wykonywanie obowiązków służbowych po osiem godzin, pięć dni w tygodniu, coraz częściej jest zapisem na kartce papieru, a nie rzeczywistością polskich pracowników – oceniał Dymek.
REKLAMA
W „Sobocie po Tygodniu” w Polskim Radiu 24 również rozmowa na temat funkcjonowania i przyszłości związków zawodowych w Polsce. Nie zabrakło także komentarzy dotyczących projektu ustawy reprywatyzacyjnej i postawy rządu w Warszawie wobec pakietu klimatyczno-energetycznego.
PR24
Polecane
REKLAMA