Putin składa kondolencje po śmierci szefa francuskiej firmy TOTAL
Prezydent Rosji wysłał prezydentowi Francji depeszę kondolencyjną po tragicznej śmierci prezesa koncernu Total, Christophe'a de Margerie. W poniedziałek wieczorem na moskiewskim lotnisku Wnukowo rozbił się odrzutowiec, którym do Paryża wracał szef francuskiej firmy.
2014-10-21, 11:03
Posłuchaj
W depeszy kondolencyjnej Władimir Putin napisał, że "Rosja straciła prawdziwego przyjaciela, po którym zostanie tylko dobra pamięć". Dodał, że był wstrząśnięty informacją o śmierci de Margerie - "czołowego francuskiego przedsiębiorcy, który zainicjował wiele wspólnych projektów, leżących u podstawy wieloletniej i owocnej współpracy między Rosją a Francją w sferze energetycznej".
Samolot Falcon 50 uderzył przy starcie w pług śnieżny. Oprócz de Margerie zginęły trzy osoby. Rosyjska komisja, badająca okoliczności wypadku, ustaliła już, że operator pługu śnieżnego był pijany.
Christophe de Margerie miał wrócić do Paryża po spotkaniu w Moskwie z premierem Rosji, Dmitrijem Miedwiediewem.
De Margerie był wysoko ceniony w branży. Kierowany przez niego Total wybronił się od oskarżeń o korupcję w sprawie związanej z programem "Ropa za żywność", realizowanym przez ONZ w Iraku.
Utrzymał inwestycje firmy w Birmie i Iranie mimo sankcji nałożonych przez USA na władze tych krajów. W ostatnich miesiącach dał się też poznać jako zdeklarowany obrońca Rosji i rosyjskiej polityki energetycznej, mimo trwającego od miesięcy i podsycanego przez Moskwę konfliktu na Ukrainie.
W lipcowym wywiadzie dla agencji Reutera mówił, że Europa powinna przestać myśleć o zmniejszeniu swej zależności od rosyjskiego gazu i skupić się raczej na zagwarantowaniu bezpieczeństwa tych dostaw. - Europa nie może i nie musi funkcjonować bez gazu z Rosji - mówił.
Wartość rynkową koncernu Total szacuje się na 102 miliardy euro, co daje mu pozycję czwartej firmy petrochemicznej na świecie, za firmami Exxon, Royal Dutch Shell i Chevron.
Total jest też jednym z największych inwestorów w Rosji. W ubiegłym roku 9 proc. wydobycia firmy przypadało właśnie na ten kraj. Zgodnie z tegorocznymi prognozami do 2020 r. Rosja ma się stać dla Totalu największym źródłem ropy i gazu dzięki partnerstwu z rosyjskim przedsiębiorstwem gazowym Novatek oraz projektowi rozbudowania gazociągu jamalskiego do północno-zachodniej Syberii.
IAR/PAP/asop
REKLAMA
REKLAMA