Zakupy w internecie. Sprawdź co się zmieni od 25 grudnia

Zmiany w handlu internetowym będą korzystne nie tylko dla kupujących, skorzystają na nich także przedsiębiorcy. Chodzi o nową ustawę o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia 2014 roku.

2014-10-23, 12:15

Zakupy w internecie. Sprawdź co się zmieni od 25 grudnia
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O nowych zasadach zakupów w sieci w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówiła Julia Mandel z Trusted Shops (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Już za kilka miesięcy osoby kupujące w sieci będą miały znacznie więcej praw, ale to oznacza, że przedsiębiorcy będą mieli znacznie więcej obowiązków. Zdaniem ekspertów nowe przepisy poprawią także sytuację właścicieli sklepów.

Nowa ustawa zacznie obowiązywać od 25 grudnia to znaczy, że wszystkie zakupy przedświąteczne odbędą się jeszcze według starych zasad.

Jasne zasady gry

- Dla przedsiębiorców zmiany przewidują nowe obowiązki, ale także szersze uprawnienia – wyjaśnia Julia Mandel z Trusted Shops. - Nie można powiedzieć, że ta ustawa jest na korzyść jednej ze stron. Sklepy będą miały rozszerzone obowiązki informacyjne. Dodatkowo zostaną wprowadzone nowe procedery odstąpienia od umowy - wylicza.

Zwrot za przesyłkę, ale tylko standardową

Nowe prawo wyjaśnia sporną kwestię zwrotu kosztów przesyłki w przypadku odstąpienia od umowy. - Jest jasno określone jaką kwotę przedsiębiorca musi zwrócić swojemu klientowi w takiej sytuacji. Do tej pory to zagadnienie było powodem wielu sporów – mówi gość. - Jeśli konsument odstąpi od umowy to ma prawo żądać całości zapłaconej kwoty, nie tylko kosztu towaru, ale także przesyłki. To co jest nowe w ustawie, to fakt, że sklep musi zwrócić tylko na standardową wysyłkę. Jak konsument zamówi ekspresową paczkę, to ta dopłata będzie jego kosztem – podkreśla rozmówczyni.

REKLAMA

Nowe zasady zwrotu towarów

- Klientom daje się między innymi więcej czasu na zwrot towaru. Sklepom też zapewnia się ochronę ich praw - mówi Julia Mandel. - Konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy, w tym czasie musi wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy, i kolejne 14 dni na zwrócenie towaru – dodaje.

Testujemy nie używamy

Często zdarza się, szczególnie w przypadku odzieży, że była ona już noszona. - W takiej sytuacji mamy jasne zapisy, które mówią, iż sklep może żądać odszkodowania za użycie towaru wychodząc poza zakres testowania, sprawdzenia funkcjonalności. To oznacza, że suknię można przymierzyć i pokazać mężowi, ale nie można iść w niej na imprezę – wyjaśnia.

Nowa ustawa doprecyzowuje pewne obszary, które do tej pory były niejasne. Takie same przepisy będą obowiązywać w całej Unii.

Elżbieta Mamos, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej