Poroszenko buduje koalicję. ”Zaprasza wszystkie partie Majdanu”
Ruszyły już rozmowy między dwoma najsilniejszymi ugrupowaniami. Wciąż nie wiadomo, które z nich wygrało - liczenie głosów trwa.
2014-10-27, 13:07
Posłuchaj
WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>
Na Ukrainie rozpoczęły się rozmowy o powołaniu koalicji parlamentarnej po przeprowadzonych w niedzielę wyborach do Rady Najwyższej - poinformował szef prezydenckiego Bloku Petra Poroszenki, Jurij Łucenko. - Rozpoczęły się już rozmowy z Frontem Ludowym premiera Arsenija Jaceniuka, odbyły się konsultacje między prezydentem a premierem i na dziś zaplanowane jest szersze spotkanie z przedstawicielami tych dwóch sił politycznych - powiedział na briefingu.
Wybory na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>
Łucenko oświadczył, że Blok Poroszenki zaprasza do rozmów koalicyjnych reprezentantów Majdanu, czyli ugrupowań, które popierały zimowe protesty na Majdanie Niepodległości w Kijowie: Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego, Batkiwszczynę byłej premier Julii Tymoszenko oraz nacjonalistyczną Swobodę.
Łucenko zapowiedział także, że jeszcze w poniedziałek zostanie opublikowany projekt umowy koalicyjnej.
- Będzie on zawierał przede wszystkim skrócony wariant programu prezydenckiego Strategia 2020 i grafik kalendarzowy inicjatyw ustawodawczych, które powinna poprzeć większość parlamentarna - podkreślił polityk.
REKLAMA
Przeliczono 45 procent głosów
Centralna Komisja Wyborcza (CKW) w Kijowie podliczyła dotychczas ponad 45 proc. protokołów z komisji wyborczych. Wskazują one, że Front Ludowy Jaceniuka, który uzyskał 21,6 proc. głosów, utrzymuje niewielką przewagę nad Blokiem Petra Poroszenki z poparciem wynoszącym 21,47 proc.
Wcześniej informowano, powołując się na Narodowy Exit-poll, że Blok Petra Poroszenki odniósł zwycięstwo w tych wyborach, zdobywając 23 proc. głosów. Tuż za nim uplasował się Front Ludowy Jaceniuka (21,3 proc.). W sumie proeuropejskie siły zdominowały wybory. Inne badania również prognozowały pierwsze miejsce prezydenckiego bloku
Podział mandatów będzie inny niż poparcie procentowe
Na Ukrainie obowiązuje mieszany system wyborczy, w którym część deputowanych jest wybierana z list partyjnych, a część w okręgach jednomandatowych. Podział mandatów będzie więc inny niż procentowe poparcie wyborców.
Po uwzględnieniu podliczonych już wyników i danych z badań exit polls, zdecydowaną przewagę ma, według "Ukraińskiej Prawdy", Blok Petra Poroszenki, który wprowadzi do Rady Najwyższej od 129 do 153 deputowanych. Drugie miejsce zajmuje Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka z 78 mandatami. Za nim jest ugrupowanie Samopomoc - 32 deputowanych, a zaraz potem Blok Opozycyjny - 28 deputowanych. Partia Radykalna może liczyć na 20 mandatów, a Ojczyzna Julii Tymoszenko na 17. W Radzie Najwyższej może się też znaleźć przeszło stu deputowanych niezależnych. Nie wejdzie do niej natomiast nacjonalistyczna partia Swoboda.
Oponenci z kręgów Partii Regionów
Główną rolę oponentów władz będzie grał Opozycyjny Blok, który skupia polityków związanych z Partią Regionów Wiktora Janukowycza. Eksperci zwracają uwagę, że zdobyli oni poparcie przede wszystkim na wschodzie i południu Ukrainy. W ten sposób na wyborach znów ujawnił się istniejący od lat podział Ukrainy na Wschód i Zachód, który poparł partie proeuropejskie związane z Majdanem.
Niska frekwencja
Frekwencja na wyborach wyniosła 52 procent - zaniżyli ją przede wszystkim wyborcy ze wschodu kraju. Najwięcej osób, niemal 70% głosowało w obwodzie lwowskim. Z kolei w ługańskim, donieckim i odeskim, na wybory przyszło ponad dwa razy mniej wyborców.
REKLAMA
IAR/PAP/agkm
(Wideo: w wyborach wzięli udział także żołnierze walczący z separatystami na wschodzie Ukrainy. Źródło: UA 1+1/x-news)
REKLAMA
REKLAMA