Rosja chce uznać wybory separatystów. MSZ w Kijowie: to osłabia proces pokojowy
- Rosja spieszy się, by uznać coś, co nie ma nic wspólnego z wyborami - powiedział agencji AFP przedstawiciel ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. Separatyści swoje głosowanie organizują w Donbasie 2 listopada.
2014-10-28, 12:28
WOJNA NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>
Zapowiedź uznania przez Moskwę wyborów organizowanych w niedzielę przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy podważa proces pokojowy w tym kraju - powiedział agencji AFP przedstawiciel ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.
- Zamiary Rosji (dotyczące uznania wyborów) osłabiają deeskalację i proces pokojowy, naruszając zaufanie (do Rosji) jako godnego zaufania międzynarodowego partnera - oświadczył Kułeba. Odniósł się w ten sposób do deklaracji szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, który w wywiadzie dla dziennika "Izwiestija" oznajmił, że jego kraj uzna wyniki wyznaczonych na 2 listopada wyborów w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), proklamowanych przez prorosyjskich separatystów.
- Rosja spieszy się, by uznać coś, co nie ma nic wspólnego z wyborami - dodał ukraiński dyplomata, który ocenił, że Moskwa "nie kłopocze się już tym, by poczekać na inne reakcje ze strony Ukrainy czy wspólnoty międzynarodowej".
Według Kułeby wypowiedzi Ławrowa "są sprzeczne bezpośrednio z ważnymi punktami porozumień z Mińska", zawartych 5 września między stroną ukraińską a separatystami. Zdaniem Ławrowa natomiast celem wyborów, które w jego opinii są zgodne z mińskim porozumieniem, jest "usankcjonowanie władz" separatystów.
We wtorkowym wywiadzie Ławrow wyraził także nadzieję, że nikt z zewnątrz nie będzie próbował storpedować separatystycznego głosowania. - Oczekujemy, że wybory się odbędą, tak jak to uzgodniliśmy. Oczywiście uznamy ich wyniki. Liczymy, że wyrażenie woli będzie swobodne i że nikt z zewnątrz nie będzie próbował go storpedować - oświadczył szef dyplomacji Rosji.
REKLAMA
Ławrow zapowiedział też, że Rosja uzna to głosowanie i że będzie ono ważne z punktu widzenia legitymizacji władzy separatystów.
PAP/agkm
REKLAMA