Odwrócony kredyt hipoteczny: kiedy będzie dostępny?
W 2035 roku liczba Polaków w wieku emerytalnym wyniesie ponad 9 mln 600 tys. co oznacza wzrost o połowę w porównaniu do 2010 roku. Wielu z nich mając niskie świadczenia emerytalne będzie zainteresowanych wsparciem finansowym w zamian za zrzeczenie się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci.
2014-11-04, 13:41
Posłuchaj
Taką możliwość daje odwrócony kredyt hipoteczny. Ustawa regulująca kwestie związane z takim kredytem właśnie została uchwalona.
Odwrócony kredyt hipoteczny w walutach obcych: rozwiązanie może być ryzykowne
- Ustawa to dopiero pierwszy krok. Klienci będą mogli skorzystać z rozwiązania, które ta ustawa przewiduje, dopiero po tym jak banki, SKOK-i i inne instytucje kredytowe przygotują produkt. To oznacza, że na razie wejście w życie tej ustawy nic nie zmienia. To jest okres myślę co najmniej 2- 3 lat nim banki będą w stanie coś zaproponować. I wtedy dopiero klienci będą mogli skorzystać z tych rozwiązań, które są przewidziane w ustawie – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego Dom.
Dostępny mniej bezpieczny produkt
Odwrócony kredyt hipoteczny to będzie wyłącznie domena instytucji finansowych przede wszystkim banków, ale tego typu działalność już jest prowadzona na rynku.
REKLAMA
Odwrócony kredyt hipoteczny: 85-letni emeryt może liczyć na 120 pensji
- Może być oferowana w postaci tzw. renty dożywotniej. Kodeks cywilny takie rozwiązanie już przewiduje. Z tym, że ta usługa opierająca się na rencie bądź dożywociu oznacza przeniesienie prawa własności do nieruchomości już w momencie podpisywania umowy i takie rozwiązanie jest już dostępne – mówi Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego Dom.
Elżbieta Mamos, abo
REKLAMA