Polacy bez szans na zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych

Starania o zniesienie wiz do USA dla Polaków trzeba zacząć od nowa. Niestety, nie zanosi się, by po wygranych przez Republikanów wyborach do Kongresu, kwestia ta miała zyskać życzliwość amerykańskich polityków.

2014-11-07, 09:46

Polacy bez szans na zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych
Amerykańska wiza. Foto: NYC2TLV/Wikimedia Commons

Wraz z zebraniem się w styczniu nowego Kongresu cały dotychczasowy proces legislacyjny i lobbing w sprawie włączenia Polski do programu bezwizowego VWP (Visa Waiver Program) trzeba będzie zacząć od początku. Poparty już przez Senat ponadpartyjny projekt ustawy, który przewiduje rozluźnienie kryteriów wejścia do programu bezwizowego, trzeba będzie zgłosić i przeforsować jeszcze raz. Zakładał on podniesienie limitu odmów wizowych z 3 do 10 proc.  W 2013 roku USA odmówiły wizy turystycznej 10,8 proc. wnioskującym Polakom, wcześniej odsetek ten był poniżej 10 proc.

Republikanie zapowiedzieli już, że w nowym Kongresie nie przyjmą też całościowej ustawy imigracyjnej w formie, w jakiej w ubiegłym roku przegłosował ją Senat. Ta ustawa też obejmowała zapisy umożliwiające przyjęcie Polski do VWP, ale zablokowali ją w Izbie Republikanie. Twierdzili, że jej przyjęcie oznaczałoby amnestię kilkunastu milionów nielegalnych, głównie latynoskich, imigrantów w USA.

- Prezydent Barack Obama będzie dalej na to naciskał, ale uważam, że Kongres nie będzie chciał tego dotykać, bo to zbyt kontrowersyjne przed wyborami prezydenckimi - powiedział Blaise Misztal z ponadpartyjnego waszyngtońskiego think tanku Bipartisan Policy Center. Przyznał, że przeciwne ustawie o reformie imigracji jest zwłaszcza "młode pokolenie" Republikanów związane ze skrajnie prawicowym ruchem Tea Party. - Są przeciwni imigracji i większość z nich nie wie wystarczająco wiele na temat polityki zagranicznej, żeby mieć opinię w kwestii polskich wiz, poza tym, że nie chcą wpuszczać do USA więcej imigrantów - wyjaśnił Misztal.
Zabiegi o zniesienie wiz USA dodatkowo komplikują obawy przed zamachami terrorystycznymi, zwłaszcza ze strony pochodzących z Europy dżihadystów zafascynowanych działaniami Państwa Islamskiego. W Kongresie, głównie z inicjatywy Partii Republikańskiej, złożono już pięć propozycji, by dla bezpieczeństwa USA zaostrzyć program o ruchu bezwizowym, a nawet zamrażać uczestnictwo w VWP dla "każdego kraju, w którym zidentyfikowano posiadaczy paszportów walczących wspólnie z islamskimi grupami ekstremistycznymi".

Prezydent Barack Obama obiecywał w 2012 roku, że do końca jego prezydentury USA zniosą wizy dla Polaków. Do spełnienia tej obietnicy pozostały mu więc już tylko dwa lata. Dotychczas różne ponadpartyjne projekty legislacyjne w tej sprawie nie znajdowały jednak poparcia w Kongresie. - Jest tyle innych zaległości, że nawet jeśli Kongres będzie współpracował z prezydentem, to sprawa zniesienia wiz nie będzie priorytetem. Nawet jeśli znajdą się chętni do zniesienia wiz, to minie sporo czasu, by to przeforsować - przewiduje Blaise Misztal.

REKLAMA

James Dean, ekspert konserwatywnego think tanku Heritage Foundation, uważanego za zaplecze intelektualne Republikanów, winą za to, że Polska dotychczas nie weszła do VWP obarczył przede wszystkim "brak przywództwa prezydenta Obamy", gdyż za mało naciskał w tej sprawie. Jego zdaniem błędem Obamy i Demokratów było też połączenie VWP z ustawą imigracyjną. - To musi być oddzielone od amnestii nielegalnych imigrantów, bo obie sprawy nie mają nic wspólnego. Wtedy szanse na przyjęcie Polski do VWP będą większe - powiedział. Zapewnił, że Heritage Foundation będzie "edukować sceptycznych członków" Partii Republikańskiej, iż Polska jako bliski przyjaciel USA powinna wejść do programu o ruchu bezwizowym.

PAP, fc

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej