Wielka akcja przeciwko cyberprzestępczości. Zamknięto ponad 400 portali

Zdaniem ekspertów, operacja, w którą zaangażowany się służby 16 państw europejskich i USA, to przełom w walce z przestępczością w sieci.

2014-11-07, 14:38

Wielka akcja przeciwko cyberprzestępczości. Zamknięto ponad 400 portali
Jak podkreślił Troels Oerting z Europolu, udało się uderzyć w przestępców, którzy do tej pory czuli się bezpieczni. Foto: nkzs/freeimages.com/cc

Posłuchaj

Troels Oerting: zlikwidowaliśmy te portale, które wcześniej zidentyfikowaliśmy. Przejęliśmy nad nimi kontrolę. Więc jeśli ktoś będzie chciał kupić narkotyki tam, gdzie zawsze, to zobaczy, że serwis nie działa. Zniknęła cała infrastruktura (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Efektem akcji jest zamknięcie ponad 400 łamiących prawo portali działających w zapewniającej dużą anonimowość wirtualnej sieci TOR. Zatrzymanych zostało 17 osób, w tym Blake Benthall podejrzany o prowadzenie portalu Silk Road 2.0 (jedwabny szlak), na którym handluje się narkotykami.
Jak poinformował Europol, podczas operacji skonfiskowano również bitcoiny (wirtualna waluta) wartości około miliona dolarów, 180 tys. euro w gotówce, srebro, złoto i narkotyki.
- Pokazaliśmy, że działając wspólnie jesteśmy w stanie skutecznie zlikwidować ważną infrastrukturę przestępczą, która wspiera ciężką przestępczość zorganizowaną - powiedział Troels Oerting, kierujący w Europolu wydziałem walki z cyberprzestępczością.

W sieci TOR działają tysiące czarnych rynków, na których handluje się narkotykami, bronią, udostępnia dziecięcą pornografię, łamie prawa autorskie, organizuje fałszowanie dokumentów itp. Zagnieździło się tam również wiele portali ekstremistycznych ugrupowań. Dla wyszukiwarek internetowych te miejsca w sieci są niewidoczne.

Warto zwrócić uwagę, że TOR jest też wykorzystywany m.in. przez aktywistów w krajach, w których władze wprowadziły cenzurę internetu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej