Odsetki ustawowe do zmiany
Odsetki ustawowe np. za opóźnienie w opłacie za gaz, prąd czy telefon będą niższe.
2014-11-14, 12:28
Posłuchaj
Resort sprawiedliwości pracuje nad projektem rozporządzenia w tej sprawie. Powód to niskie stopy procentowe. Obecnie odsetki ustawowe wynoszą 13 proc. w skali roku. Jednak po obniżkach stóp procentowych nie powinny przekraczać 12 proc. Czy czeka nas lawina problemów?
Odsetki maksymalne i ustawowe to dwie niezależne od siebie sprawy
Piotr Połczyński z Ministerstwa Sprawiedliwości uspokaja, że odsetki maksymalne i ustawowe to dwie niezależne od siebie sprawy.
- Odsetki maksymalne są ograniczeniem, które wiąże się z czynnościami prawnymi. Jeżeli strony umówiły się na wynagrodzenie w postaci odsetek, to nie może być ono wyższe niż odsetki maksymalne. Natomiast odsetki ustawowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie obowiązek uiszczania odsetek został przewidziany, natomiast nie określono stopy tych odsetek. Dotyczy to np. odsetek za opóźnienie – wyjaśnia ekspert.
Mogą pojawić się problemy
Mimo to problemy mogą się pojawić. Jak mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, obecna sytuacja może mieć wpływ na rozliczenia pomiędzy przedsiębiorcami.
REKLAMA
- Firmy mogą się narażać na konsekwencje prawne, że mogą wejść w spór ze swoimi kontrahentami, którzy nie będą godzić się na to, że będą musieli płacić 13 proc. Po jednym miesiącu pieniądze, które wchodzą w grę, nie są tak duże, więc pewnie wiele podmiotów nie byłoby skłonnych iść z tą sprawą do sądu, ale gdyby to utrzymało się przez kilka miesięcy czy rok, to ryzyko byłoby większe – wyjaśnia Łukasz Kozłowski.
Planowane obniżenie wysokości odsetek ustawowych do poziomu 8 proc.
Planowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązania przewidują obniżenie wysokości odsetek ustawowych do poziomu 8 proc., czyli tyle, ile wynoszą one w przypadku zaległości podatkowych. Informacja ta powinna cieszyć tych, którzy mają długi.
- Jeśli rząd zdecyduje się na ich obniżenie, to może to być korzystne dla tych, którzy mają pewnego rodzaju problemy z tym, że zalegają z opłatami. Tempo przyrostu ich należności będzie mniejsze, chociaż wciąż będzie znaczące – mówi ekspert Pracodawców RP.
Automatyzm niewskazany
Żeby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, Łukasz Kozłowski proponuje rozwiązanie prawne, które automatycznie rewidowałoby wysokość odsetek ustawowych. Ministerstwo sprawiedliwości odpowiada, że to nie takie proste.
REKLAMA
- To jest mechanizm zapisany w kodeksie cywilnym. W związku z tym każdorazowo, w wyniku zmienionej sytuacji społecznej i gospodarczej, finansowej, Rada Ministrów podejmuje decyzję. Nie ma automatu, ale też są różne parametry, które bierze się pod uwagę i być może taki automatyzm nie byłby uzasadniony w tym przypadku – mówi Piotr Połczyński.
Tymi parametrami są między innymi dyscyplina płatnicza, sprawność przeprowadzenia rozliczeń pieniężnych czy wysokość stóp procentowych. Ministerstwo Sprawiedliwości ma nadzieję, że stosowne rozporządzenie zostanie przyjęte przez Radę Ministrów do końca roku.
Błażej Prośniewski, awi
Polecane
REKLAMA