Uganda – nieznana historia Polonii

Polski kościół, polski cmentarz – to dość niezwykłe obiekty jak na Ugandę. Do tej pory kraj ten jest nam bardzo daleki i większość pytanych nie potrafi wskazać jego miejsca na mapie świata. Jak się okazuje właśnie w tym afrykańskim państwie była dosyć liczna Polonia.

2014-11-17, 13:45

Uganda – nieznana historia Polonii
Odbudowany cmentarz polskich Sybiraków w Koja niedaleko stolicy Ugandy.Foto: http://www.udskior.gov.pl/

Posłuchaj

17.11.14 Jarosław Kociszewski: „Polacy uważali to miejsce za raj (…)”
+
Dodaj do playlisty

Historia Ugandy naznaczona jest wyniszczającymi konfliktami wewnętrznymi i rządami krwawych dyktatorów, jak Idi Amin. Obecnie Uganda jest jednym z najstabilniejszych i najspokojniejszych państw Afryki. Perspektywy rozwoju kraju przedstawił w Polskim Radiu 24 Jarosław Kociszewski.

prsa:repo

Jarosław
Jarosław Kociszewski, foto: PR24/PJ

– Uganda rozwija się i ulega przemianom. Wciąż jest to biedny kraj i potrzebuje pomocy, ale nie jest w tak dramatycznej sytuacji, jak sąsiedni Sudan Południowy – mówił komentator Naczelnej Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia.

Polskie ślady

W pomoc dla Ugandy są zaangażowani także Polacy, którzy swoją obecność w afrykańskim kraju zaznaczyli w latach 40. Byli to głównie uchodźcy. O szczegółach polskiego osadnictwa w Ugandzie opowiedział Gość PR24.

– W roku 1943 roku około 9 tys. polskich uchodźców trafiło do Ugandy. Polacy uważali to miejsce za raj i ludzie, którzy tam żyli, wspominają to miejsce z wielkim sentymentem – tłumaczył Jarosław Kociszewski.

REKLAMA

PR24/GM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej