Grupa Asseco zarabia najwięcej na izraelskich spółkach
– Jeśli miałbym wskazać, które sektory nas najbardziej w tej chwili ciągną, to warto wymienić telekomunikację, energetykę i służbę zdrowia – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Grupy Asseco Poland S.A. Marek Panek.
2014-11-17, 16:09
Posłuchaj
Jak dodaje, chodzi tu głównie o rynek polski, gdzie współpraca w tych 3 sektorach bardzo dobrze się rozwija.
Grupa Asseco po trzech kwartałach tego roku wypracowała 4, 4 mld złotych przychodów. To więcej o 8 proc. w porównaniu z tym samych okresem w roku 2013. Zysk operacyjny spółki to 470 milionów złotych. Zysk netto po 9 miesiącach jest na poziomie 270 milionów. Zdaniem wiceprezesa Asseco Poland S.A. Marka Panka, okres ten firma zlicza do bardzo udanych.
Asseco zyskuje dzięki spółkom izraelskim
Jednak dobry wynik finansowy Grupa Asseco osiągnęła dzięki zwiększeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych – w tym przede wszystkim wzrost sprzedaży przez spółki izraelskie, które w trzech kwartałach poprawiły swój wynik o 13 proc. rok do roku i uzyskały 2, 1 mld złotych przychodów w trzech kwartałach 2014 roku.
REKLAMA
– W Izraelu mamy trzy główne spółki. Pierwsza to Matrix, która jest największą spółką informatyczną w Izraelu i działa praktycznie we wszystkich sektorach. Bardzo dobrze radzi sobie Sapiens. To jest spółka, która zajmuje się oprogramowaniem dla sektora ubezpieczeń i działa na całym świecie zwłaszcza w USA, gdzie podpisała ostatnio kilka spektakularnych projektów – mówi wiceprezes Asseco.
Udział rynków zagranicznych w przychodach Grupy Asseco stanowi 73%, a rynek polski to 27%.
- W Polsce przychody firmy są „płaskie” i są na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku. Powodem tej sytuacji jest mniejsza niż do tej pory współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Mamy teraz mniej zleceń. Jednak myśmy się do tego odpowiednio przygotowali i cieszy mnie to, że potrafiliśmy ten spadek przychodów zneutralizować – tłumaczy wiceprezes Marek Panek.
Spółka podpisała umowę na rozbudowę rozwiązania do sprzedaży produktów i usług Grupy Polsat, a także kontynuowała projekty w ramach Vendors Consolidation w Grupie Orange.
REKLAMA
Co w przyszłości: kontrakty ze szpitalami, bankami
– Mamy nowy produkt dla szpitali. Podpisaliśmy już umowy z ponad 100 szpitalami. Bardzo liczymy też na bankowość. Jeden z projektów to nowej generacji bankowość internetowa, wielokanałowa. Widzimy tu duże zainteresowanie ze strony klientów. Prezentujemy te rozwiązania poza granicami Polski, głównie w Hiszpanii i Niemczech – mówi gość portalu.
W minionych 9 miesiącach Grupa podpisała ponad 4 tysiące kontraktów i umów. W listopadzie 2014 roku portfel zamówień wyniósł prawie 5, 8 mld złotych i był wyższy o 7 proc. w stosunku do zeszłego roku.
Arkadiusz Ekiert
REKLAMA