TK: ustawa o podatku od srebra i miedzi zgodna z konstytucją
Trybunał Konstytucyjny uznał, że zapisy ustawy o podatku od miedzi i srebra, o których zbadanie wnioskowały dwie grupy posłów, są zgodne z konstytucją. Wnioskodawcy zarzucali, że podatek od miedzi i srebra wprowadzono zbyt szybko, bez odpowiedniego vacatio legis.
2014-11-18, 19:31
Posłuchaj
TK zajmie się skargami ws. podatku od kopalin - relacja (IAR) Arkadiusz Augustyniak
Dodaj do playlisty
Uzasadniając orzeczenie sędzia sprawozdawca Zbigniew Cieślak mówił m.in., że oceniono procedurę legislacyjną w trakcie prac nad ustawą i nie stwierdzono naruszenia przepisów.
Odnosząc się do szybkości procedowania, na którą zwracali uwagę wnioskodawcy stwierdził, że sprawne procedowanie nie może samo w sobie przesądzać o niezgodności z konstytucją. TK uznał, że pośpiech nie doprowadził do naruszenia norm konstytucji, a projekt ustawy był konsultowany.
Wnioskodawcy: ustawa naruszała zasady dotyczace czasu jej wprowadzenia
Ustawę zaskarżyli posłowie SLD i PiS. Według nich ustawa weszła w życie zaledwie po dwóch tygodniach od ogłoszenia.
W związku z tym, co podkreślał poseł SLD Ryszard Zbrzyzny, adresaci nowej regulacji mieli zbyt mało czasu na odpowiednie przygotowanie się do przyjęcia nowych przepisów. W efekcie spowodowało to wprowadzanie przez KGHM Miedź SA programów oszczędnościowych i zaciąganie ogromnych pożyczek.
Ustawa dotyczy tylko jednego podmiotu: KGHM
Poseł zwracał uwagę, że może to doprowadzić do utraty płynności finansowej przez KGHM Miedź SA, co w efekcie może uszczuplić budżet państwa. Posłowie SLD kwestionowali całą ustawę.
Według autorów kolejnego wniosku, posłów PiS, zostały naruszone zasady poprawnej legislacji. Poseł Marek Ast zwracał uwagę na to, że ustawa dotyczy tylko jednego podmiotu - KGHM Miedź SA i nie może być tak, że tylko jeden podmiot jest wyróżniony osobnym podatkiem.
Poseł zwrócił też uwagę na to, że zmiany podatkowe nie powinny być wprowadzane w trakcie roku podatkowego. Poza tym zdaniem Prawa i Sprawiedliwości doszło do podwójnego opodatkowania. Posłowie uważają, że ustawa narusza normy poprawnej legislacji podatkowej oraz zasady zaufania do państwa i stanowionego w nim prawa.
Podatek rośnie wraz z ceną
Wnioskodawcy, których reprezentował poseł Ryszard Zbrzyzny z SLD zwracali uwagę, że podatek jest progresywnie uzależniony od cen surowców w ten sposób że im te ceny są wyższe, tym wyższa jest stawka opodatkowania (najniższa stawka podatkowa wynosi 0,5 procent, najwyższa może sięgać 35 procent). W efekcie - zdaniem wnioskodawców - zamiast przysporzyć wpływów z podatków ustawa może je uszczuplić, bo może doprowadzić do upadku firm wydobywczych. Z powodu zbyt krótkiego ich zdaniem, 2 tygodniowego vacatio legis, przedsiębiorstwa nie miały czasu na dostosowanie się do sytuacji, ani nie mogły zmienić zawartych wcześniej umów i planów inwestycyjnych. Ustawa zmusza też wydobywców do zainstalowania odpowiednich urządzeń mierzących ilości wydobytych kopalin, dając zbyt krótki czas na zastosowanie się do tych wymogów. To zdaniem wnioskodawców oznacza, że firmy nie będą mogły uniknąć kar z powodu braku urządzeń pomiarowych.
TVN24/x-news
Posłowie wnioskodawcy argumentują, że ustawa narusza normy odnoszące się do poprawnej legislacji podatkowej oraz zasady zaufania do państwa i stanowionego w nim prawa.
IAR, abo, jk