Tragedia pod Ełkiem. Mężczyzna śmiertelnie zatruł się czadem

Jedna osoba nie żyje, dwie są w szpitalu - to skutki zatrucia tlenkiem węgla na Mazurach. Trzy nieprzytomne, młode osoby zostały odnalezione w domu jednorodzinnym pod Grabnikiem w powiecie ełckim.

2014-11-23, 20:45

Tragedia pod Ełkiem. Mężczyzna śmiertelnie zatruł się czadem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: policja.pl

Posłuchaj

Rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej, starszy kapitan Krzysztof Pardo, o zdarzeniu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Lekarz, który przybył na miejsce zdarzenia, stwierdził zgon 18-letniego mężczyzny. 22-latka i 24-latek zostali przewiezieni do szpitala w Ełku - poinformował rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej, starszy kapitan Krzysztof Pardo.

Wiadomo, że do ogrzewania domu jednorodzinnego, w którym doszło do tragedii, używano pieca kaflowego. W budynku strażacy stwierdzili duże stężenie tlenku węgla - 140 ppm, podczas gdy najwyższa dopuszczalna ilość to 26 ppm.

Strażacy przypominają, że najczęściej powodem zatrucia czadem jest niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych oraz uszkodzenie instalacji odprowadzającej spaliny.
Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.
Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.
Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.
Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk, mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej