KRUS: jak ocenić i wyeliminować zagrożenia w gospodarstwie?

2014-11-27, 13:44

KRUS: jak ocenić i wyeliminować zagrożenia w gospodarstwie?
. Foto: East News/Glow Images

Zawód rolnika pozostaje ciągle jednym z bardziej niebezpiecznych, dlatego warto podejmować działania, które zmieniają ten stan rzeczy.

Posłuchaj

O ocenie zagrożeń w gospodarstwie rolnym mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Renata Bielecka, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji Centrali KRUS /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Od stycznia do końca września do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono ponad 17 tys. wypadków, o 886, czyli o 5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Praca w gospodarstwie rolnym wiąże się z dużym ryzykiem wypadków i chorób zawodowych.

- Jest to najczęściej ryzyko związane z sezonowym nasileniem prac i ich zróżnicowaniem, z koniecznością obsługi skomplikowanych maszyn i urządzeń rolniczych oraz zwierząt gospodarskich, z bezpośrednim kontaktem z niebezpiecznymi czynnikami biologicznymi i chemicznymi, z narażeniem na hałas, drgania mechaniczne i zapylenie, a także często zmieniające się warunki atmosferyczne - mówi Renata Bielecka, główny specjalista w Biurze Prewencji i Rehabilitacji Centrali KRUS.

Podstawą dobra organizacja pracy

Bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym w dużej mierze zależy od wiedzy i doświadczenia jego właściciela oraz od dobrej organizacji pracy.

- KRUS od wielu lat prowadzi liczne działania prewencyjne na rzecz zmniejszenia wypadków i chorób zawodowych rolników. Są to różnego typu szkolenia, konkursy, pokazy, stoiska informacyjne i różne działania, o których można się dowiedzieć na stronie Kasy w tzw. kalendarium wydarzeń prewencyjnych. Zachęcamy też właścicieli gospodarstw rolnych do praktycznego stosowania zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, do oceny stanu bezpieczeństwa w gospodarstwie pod kątem potencjalnych istniejących zagrożeń wypadkowych – mówi Renata Bielecka. - Już sama świadomość zagrożeń ogranicza ryzyko wystąpienia wypadków, które dla poszkodowanych kończą się w wielu wypadkach dotkliwym urazem, stresem i oczywiście stratą czasu - dodaje.

KRUS o wypadkach przy pracy. Statystyki ciągle zatrważające >>>

Nawet małe i niekosztowne zmiany mogą być istotne dla poprawy bezpieczeństwa w wielu gospodarstwach rolnych.

- Dlatego też staramy się zachęcić rolników oraz członków ich rodzin do oceny bezpieczeństwa pracy w ich gospodarstwie – wyjaśnia ekspertka KRUS.

Ocena zagrożeń w gospodarstwie

W ocenie zagrożeń w gospodarstwie rolnym pomocne mogą być odpowiedzi na pytania, które zamieszczone są na stronie internetowej KRUS.

- Jeżeli na większość z nich rolnik odpowie przecząco, to znaczy, że jego gospodarstwo jest bezpieczne i może startować w wielu konkursach. Jeżeli na część z tych pytań udzieli odpowiedzi przeczącej, to znaczy, że należy podjąć różnego rodzaju działania i wyeliminować istniejące w gospodarstwie zagrożenia wypadkowe tłumaczy Renata Bielska. - Wszystkich rolników zachęcamy do sukcesywnego eliminowania zagrożeń w gospodarstwie. To inwestycje w zdrowie rolników i członków ich rodzin, którzy przebywają w gospodarstwie rolnym. Zachęcam państwa do sprawdzenia i oceny ładu i porządku w obejściu gospodarstwa, stanu technicznego budynków gospodarskich i maszyn oraz urządzeń znajdujących się na stanie gospodarstwa, oceny bezpieczeństwa pracy ze zwierzętami, wyposażenia, które w gospodarstwie się znajduje, a także oceny organizacji pracy – radzi ekspertka KRUS.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej