KRUS: do emerytury czy renty uprawnia również ubezpieczenie w innych krajach

2014-12-04, 14:03

KRUS: do emerytury czy renty uprawnia również ubezpieczenie w innych krajach
Rolnicy. Foto: Glow Images/East News

Swobodny przepływ ludzi w Unii Europejskiej umożliwia podejmowanie pracy na terenie wybranych krajów Wspólnoty.

Posłuchaj

O możliwości uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS przez osoby pracujące za granicą mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Elżbieta Zembrzuska-Piekarek z KRUS /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

To z kolei rodzi tzw. następstwa prawne, czyli możliwość uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych. Aby je egzekwować, kraje unijne podpisują stosowne umowy. Dotyczy to również ich kontaktów z krajami trzecimi.

Od 1 maja 2004 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego realizuje zadania wynikające z przepisów wspólnotowych Unii Europejskiej o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz postanowień dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym w zakresie ubezpieczenia rolników.

KRUS: jakich formalności rolnik musi dopełnić, podejmując pracę za granicą >>>

- Kasa realizuje umowy z Macedonią, USA, Kanadą, Koreą, Australią, Ukrainą i od 1 grudnia 2014 roku również z Mołdawią mówi Elżbieta Zembrzuska-Piekarek, główna specjalistka Biura Świadczeń Centrali Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zarówno wspólnotowe przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego, jak i dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym mają na celu zagwarantowanie ochrony uprawnień w dziedzinie zabezpieczenia społecznego osobom, które w okresie aktywności zawodowej podejmowały zatrudnienie bądź prowadziły działalność na własny rachunek, w tym także rolniczą, na terytoriach państw członkowskich UE i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz państw, z którymi Polskę wiążą umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym, a także ochronę uprawnień członków ich rodzin i innych uprawnionych, o ile wywodzą swoje uprawnienia z ubezpieczenia tych osób, np. renty rodzinnej dodaje.

Sumowanie okresów ubezpieczenia

Jak informuje specjalistka z KRUS, przepisy te przewidują m.in. sumowanie okresów ubezpieczenia, co ma istotne znaczenie przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

- Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania emerytur i rent przez osoby, które pracowały w różnych państwach, a które nie posiadają okresu ubezpieczenia wystarczającego do nabycia prawa do świadczenia w jednym lub w każdym z tych państw wyjaśnia Elżbieta Zembrzuska-Piekarek.

Kolejną korzyścią wynikającą z międzynarodowych umów o zabezpieczeniu społecznym jest, jak informuje ekspertka, możliwość przekazywania przez KRUS świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego rolników za granicę, na rachunek bankowy świadczeniobiorcy w państwie zamieszkania.

Gdzie składać wnioski i rentę czy emeryturę?

Osoba, która oprócz ubezpieczenia społecznego rolników posiada zagraniczne okresy ubezpieczenia, wniosek o emeryturę lub rentę rolniczą powinna złożyć w jednostkach terenowych KRUS.

- W Kasie zostały wyznaczone przez Prezesa dwie jednostki terenowe, rozpatrujące wnioski o świadczenia emerytalno-rentowe, do których mają zastosowane przepisy wspólnotowe o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i postanowienia dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym. Są to placówka terenowa w Nowym Sączu, która obsługuje świadczenia zagraniczne we współpracy z instytucjami ubezpieczeniowymi państw UE i Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, poza Niemcami, a także z instytucjami Australii, Kanady, Korei, Macedonii, Mołdawii, USA i Ukrainy. Druga jednostka to placówka terenowa w Ostrowie Wielkopolskim, która obsługuje takie świadczenia we współpracy z niemieckimi instytucjami ubezpieczeniowymi. Osoby posiadające zagraniczne okresy ubezpieczenia wnioski o emerytury i renty rolnicze mogą składać także we wszystkich terenowych jednostkach Kasy, tzn. oddziałach regionalnych i placówkach terenowych, które udzielą wnioskodawcy pomocy w wypełnieniu formularzy, kompletowaniu dokumentacji, a następnie przekażą wnioski do wyznaczonych jednostek Kasy. Natomiast osoby mieszkające poza granicami Polski mogą składać wnioski bezpośrednio do wyznaczonych jednostek terenowych Kasy, tzn. placówki terenowej w Nowym Sączu i w Ostrowie Wielkopolskim, bezpośrednio lub za pośrednictwem zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej mówi Elżbieta Zembrzuska-Piekarek.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

Wróć do strony głównej