KRUS: komu przysługuje odszkodowanie za wypadek ze skutkiem śmiertelnym?
W pierwszym półroczu 2014 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaciła jednorazowe odszkodowania z tytułu 37 wypadków śmiertelnych.
2014-12-11, 13:26
Posłuchaj
- W świetle artykułu 19a Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników, jednorazowe odszkodowanie przysługuje m.in. członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej. Członkami rodziny uprawnionymi do jednorazowego odszkodowania są m.in. małżonek, a także dzieci własne, przysposobione, pasierbowie, wnuki, rodzeństwo spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej – wyjaśnia Ewa Jaworska-Spičak z KRUS. – Tylko zdarzenie uznane za wypadek przy pracy rolniczej daje członkom rodziny prawo do jednorazowego odszkodowania. Tego uznania dokona po rozpatrzeniu całej sprawy organ rentowy KRUS – dodaje.
Wypadek pod wpływem alkoholu
Czy wypłata takiego odszkodowania jest możliwa, gdy w organizmie ofiary stwierdza się obecność alkoholu?
- Przepisy stanowią, że jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli będąc w stanie nietrzeźwości, sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku – podkreśla Ewa Jaworska-Spičak.
Ekspertka KRUS podkreśla jednak, że w przypadku śmierci ubezpieczonego za jego stan nietrzeźwości nie mogą odpowiadać członkowie rodziny i nie mogą być oni pozbawieni prawa to odszkodowania.
REKLAMA
- W tym zakresie wyrokował Sąd Najwyższy. Tak więc członkowie rodziny nabędą w takiej sytuacji prawo do jednorazowego odszkodowania, pod warunkiem, że okoliczności wypadku zostaną potwierdzone przeprowadzonym postępowaniem powypadkowym – dodaje.
Dominik Olędzki, awi
REKLAMA