Mroczna strona lekarskiej profesji
Intrygi, bezkompromisowe działania, ukryte interesy, balansowanie na granicy zawodowej etyki. Środowisko lekarskie, to grunt niezwykle specyficzny, który rządzi się swoimi prawami. Pacjent nie zawsze jest na pierwszym miejscu. Tutaj walka toczy się o inne cele. Bardzo często o te najbardziej przyziemne.
2014-11-29, 19:54
Posłuchaj
Cały ten świat i jego otoczkę prezentuje w swoich książkach Christer Mjåset, norweski pisarz, a z zawodu lekarz, który inspiracje czerpie z własnego doświadczenia. Jego najnowsza powieść „Białe kruki” w bezprecedensowy sposób ukazuje mechanizmy, które funkcjonują w zaciszach szpitalnych gabinetów, gdzie oprócz ratowania ludzkiego życia, toczy się zupełnie inna gra.
– W tej książce jest troje głównych bohaterów. Są nimi młodzi lekarze, którzy wchodzą do świata neurochirurgii. Osią powieści jest rywalizacja jaka toczy się między nimi o wolny etat w jednym z norweskich szpitali. To jest główna siła napędowa całej historii – powiedział na antenie PR24 Christer Mjåset.
Fascynacja tematem
Od kilku lat można zauważyć, że popularność filmów, seriali, czy książek o środowisku lekarskim z roku na rok wzrasta. Taka tendencja ma miejsce nie tylko w Polsce, ale w wielu miejscach na świecie.
– W ciągu ostatnich dwudziestu lat ten świat medyczny w bardzo odważny sposób wszedł na ekrany. Moim zdaniem przyczyną jest to, że praca, którą wykonują lekarze ma ogromny sens i znaczenie, a także jest w niej wiele dramatyzmu i pasji. Z drugiej strony środowisko lekarskie jest doskonałym polem do potencjalnych konfliktów. Te wszystkie rzeczy, połączone w jedną całość, sprawiają, że medyczna tematyka jest niezwykle przyciągająca dla współczesnego odbiorcy – dodał Rozmówca PR24.
REKLAMA
PR24/Damian Bielecki
REKLAMA