Gry hazardowe w Polsce: czy rząd uporządkuje rynek?

Czy rządowi, a konkretnie resortowi finansów, uda się, dzięki nowelizacji ustawy o grach hazardowych opanować rynek i jednocześnie sprawić, że zarobi na tym budżet?

2014-12-12, 16:23

Gry hazardowe w Polsce: czy rząd uporządkuje rynek?
Resort finansów proponuje, aby od 1 czerwca 2015 r. spółki akcyjne i z o.o. z siedzibą w państwie UE będą mogły urządzać w Polsce gry hazardowe.Foto: Glow Images/East News

Przypomnijmy, resort finansów proponuje, aby od 1 czerwca 2015 r. spółki akcyjne i z o.o. z siedzibą w państwie UE będą mogły urządzać w Polsce gry hazardowe.

Nowelizacja zrywa więc z zasadą, że dla prowadzenia w Polsce działalności w zakresie gier hazardowych konieczne jest założenie polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub polskiej spółki akcyjnej.

Tym niemniej wymagać będzie ona założenia polskiego oddziału przedsiębiorcy zagranicznego (a zatem zarejestrowania w Polsce stałego zakładu), dostosowania samej zagranicznej spółki z siedzibą w państwie członkowskim UE lub EFTA - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - do wymogów stawianych polskim spółkom (np. w zakresie minimalnego kapitału zakładowego).

Ustawa hazardowa: spółki z UE będą mogły urządzać gry w Polsce

REKLAMA

W ocenie rządu dzięki zmianom uda się osiągnąć dodatkowe wpływy na poziomie 231 mln złotych w perspektywie dziesięciu lat (prognoza taka zakłada średni dodatkowy wzrost wpływów do budżetu na poziomie 23 mln złotych w skali roku przy założeniu, że już w pierwszym roku po uchwaleniu nowelizacji, co najmniej dwa nowe podmioty zagraniczne zarejestrują się i uzyskają w Polsce wymagane koncesje lub zezwolenia).

A ponadto gwarantuje naszemu regulatorowi prawo wyrażania zgody na każdą zmianę struktury kapitału czy składu zarządu /rady nadzorczej, co zapewne zaowocuje dalszymi pytaniami o proporcjonalność takich rozwiązań i ich zgodność z prawem unijnym.

Jak jednak ocenia radca prawny Anna Wietrzyńska-Ciołkowska, prawdopodobne skutki nowelizacji (w tym osiągnięcie zakładanych dodatkowych wpływów do budżetu) zależeć będą nie tyle od samej regulacji, co od sposobu jej egzekwowania przez polskie organy.

Według ekspertki, dopóki nie są podejmowane wobec zagranicznych operatorów żadne spektakularne akcje w celu egzekwowania już istniejącego prawa, w tym w szczególności przepisów Kodeksu karno-skarbowego, to uwzględniając wysoką stawkę podatku od gier (jedną z najwyższych w Europie), nadal dla wielu zagranicznych podmiotów opłacalne będzie zaryzykowanie prowadzenia w Polsce działalności bez żadnej rejestracji z powołaniem się na swobodę świadczenia usług.

REKLAMA

jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej