Marsze z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery na Ukrainie

W Kijowie, a także w innych miastach, w tym we Lwowie i w Odessie, zorganizowano w czwartek marsze z pochodniami pamięci w 106. rocznicę przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery.

2015-01-01, 20:50

Marsze z okazji rocznicy urodzin Stepana Bandery na Ukrainie
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Swoboda/Profil na Facebooku

Posłuchaj

Marsze z okazji rocznicy urodzin Bandery. Relacja Krzysztofa Renika z Kijowa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Około półtora tysięcy zwolenników nacjonalistycznych partii Swoboda oraz Prawy Sektor wzięło udział w marszu zorganizowanym w Kijowie. Uczestnicy demonstracji spotkali się przed pomnikiem Tarasa Szewczenki, a następnie przez centrum Kijowa przeszli na Majdan Niezależności. Podczas wiecu zapalono pochodnie, odśpiewano hymn Ukrainy i wznoszono okrzyki ku czci Stepana Bandery.
Lider Swobody Oleh Tiahnybok powiedział, odwołując się do wskazań Bandery, że "z Moskwą nie można się dogadywać, z Moskwą nie ma o czym rozmawiać". - Bez względu na to, jaka w Moskwie rządzi władza, oni zawsze będą traktowali Ukrainę jako dodatek do Rosji, a z Ukraińców będą chcieli zrobić niewolników - stwierdził.
Z kolei deputowany Rady Najwyższej Ukrainy z partii Swoboda Andrij Iljenko oświadczył, że "uczestnicy akcji pamięci domagają się, by wszyscy bojownicy o wolność Ukrainy, zwłaszcza Stepan Bandera i Roman Szuchewycz (dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii), zostali oficjalnie uznani przez państwo za bohaterów narodowych".
***
Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.
HISTORIA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Za zamach na Pierackiego został skazany na karę śmierci, zamienioną następnie na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej. 30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 był aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 roku. Po II wojnie światowej zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 roku został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.
W roku 2010 Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej