Kim jest terrorysta

– Od zarania dziejów zastanawiamy się, dlaczego ludzie posuwają się w swoich działaniach do terroru – tej bestialskiej formy walki i prowadzenia wojny – mówił w PR24 Vincent V. Severski, były oficer polskiego wywiadu. W audycji „Reszka świata” ekspert tłumaczył, kim jest terrorysta i jaką posiada mentalność.

2015-01-09, 21:27

Kim jest terrorysta
. Foto: flickr/Jonathan Mallard

Posłuchaj

09.01.015 Vincent Severski: „Terrorysta to stan umysłu (…)”
+
Dodaj do playlisty

Francuski koszmar dobiegł krwawego końca. Dwaj terroryści, którzy zamordowali dziennikarzy z redakcji „Charlie Hebdo” zostali zlikwidowani przez francuskie służby specjalne. Zastrzeleni zostali w jednej z drukarń pod Paryżem. Akcja antyterrorystyczna została zakończona sukcesem. Terroryści byli gotowi na śmierć w imię swoich ideałów.

– Terrorysta to człowiek o mentalności przygotowanej na śmierć i poświęcenie. To są ludzie zdeterminowani, wierzący w to, co robią, z głęboką motywacją, siłą woli i mocnymi przekonaniami. Ta akcja w Paryżu musiała być przygotowana, bo skutek jest potężny, a uderzenie mocne – powiedział rozmówca PR24.

Punkt zapalny: karykatury Mahometa?

Punktem zapalnym zamachu terrorystycznego mogły być karykatury proroka Mahometa, z których znani byli rysownicy „Charlie Hebdo”. Z jednej strony zderzyła się wolność słowa i wypowiedzi oraz religijny radykalizm islamski. W 2006 roku „Rzeczpospolita” jako jedyna w Polsce gazeta zdecydowała się opublikować przedruki karykatur pochodzących z paryskiego magazynu satyrycznego. Co jest ważniejsze: wolność mediów czy to, że ktoś czuje się urażony jakąś publikacją – zadawał pytanie w Polskim Radiu 24 Grzegorz Guden, który w 2006 roku był redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej”.

– Drukowanie tych karykatur to był protest przeciwko przemocy, która działa się wtedy na Bliskim Wschodzie. Zaatakowano wówczas Ambasadę Królestwa Danii w Syrii. Władze niektórych krajów arabskich domagały się od rządów krajów zachodnich, by one wpłynęły na gazety, by te nie drukowały karykatur Mahometa. A władza publiczna nie może ingerować w wolność mediów – mówił gość PR24.

REKLAMA

Bogusław Zagórski, dyrektor Instytutu Ibn Chalduna mówił w PR24 o integracji środowiska muzułmańskiego we Francji.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Pawła Reszki, Agaty Kasprolewicz i Michała Żakowskiego!

PR24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej