Spadek z zagranicy? Wkrótce duża rewolucja w prawie
Już 17 sierpnia w życie wejdą unijne regulacje, które oznaczają rewolucję w prawie spadkowym. Będą one miały szczególne znaczenie dla osób na stałe mieszkających za granicą i ich ewentualnych spadkobierców.
2015-01-21, 19:05
Posłuchaj
Chodzi przede wszystkim o rozwiązanie problemów dziedziczenia związanego z kwestiami transgranicznymi.
- Czasami w takich sytuacjach dochodziło do sporu wokół tego, którego kraju prawo powinno być stosowane w rozstrzyganiu kwestii spadkowych. Mogło to też prowadzić do sytuacji, kiedy spadkobiercy musieli ponosić znaczne koszty prawne, żeby wyjaśnić takie sytuacje – mówi Bartosz Napieralski z Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce.
Co roku w Unii Europejskiej ustala się prawa do mniej więcej 4,5 mln spadków. Około 10 proc. z nich to spadki transgraniczne, których wartość szacuje się na ponad 120 mld euro.
UE ustanowiła dwie główne zasady
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej wprowadzi ułatwienia według dwóch głównych zasad.
REKLAMA
- Po pierwsze, jeśli ktoś umrze w państwie członkowskim UE, do wyjaśnienia wszelkich kwestii spadkowych stosuje się prawo kraju, w którym ta osoba zamieszkiwała na stałe przed śmiercią. Po drugie, osoba sporządzająca testament może w nim zastrzec, że chce, aby w przypadku rozstrzygania kwestii spadkowych, było stosowane prawo kraju, z którego ona pochodzi – wyjaśnia Bartosz Napieralski.
Obawy o konsekwencje
Nowe prawo to jednak nie tylko uregulowanie i uproszczenie procedur, ale także obawy o konsekwencje, dodaje Joanna Senkowska, radca prawny w Kancelarii Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy.
- Rodzina zostaje w Polsce, tutaj jest główny składnik majątku w postaci domu, mieszkania, natomiast w miejscu stałego pobytu tejże osoby, która wyjechała, czyli spadkodawcy, mogą być inne składniki mienia, co do których wierzyciele roszczą sobie prawa. Wobec tego oni wszczynają postępowanie spadkowe tam. Rodzina w kraju może nawet o tym nie wiedzieć bądź dowiedzieć się z opóźnieniem – mówi dodaje Senkowska.
Różnice w prawie do dziedziczenia
Inny problem może dotyczyć różnych systemów i regulacji prawnych w krajach członkowskich. Chodzi np. o różnice w prawie do dziedziczenia.
REKLAMA
- W niektórych państwach UE do dziedziczenia są również dopuszczone osoby, które żyły w konkubinacie ze spadkodawcą. Wobec tego rodzina, która pozostała w kraju, może być pozbawiona części majątku – dodaje Joanna Senkowska.
Jest jeszcze jeden, prozaiczny z punktu widzenia prawa, ale istotny dla spadkobierców, problem. Prowadzenie postępowania spadkowego w kraju, w którym się nie mieszka, jest trudne.
- Często rodzina, która pozostała w kraju, nie zna języka obcego. Ma mniejsze możliwości finansowe, aby pojechać do innego państwa, uczestniczyć w postępowaniu spadkowym poza granicami kraju – zwraca uwagę Joanna Senkowska.
Unijne rozporządzenie wprowadza także europejskie poświadczenie spadkowe, czyli jednolity w całej UE dokument, który ma ułatwić wykazywanie praw do spadku we wszystkich krajach członkowskich.
REKLAMA
Błażej Prośniewski, awi
REKLAMA
REKLAMA