Międzyresortowe porozumienie na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego

Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego podpisali w piątek wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Podpisy złożyli też wiceministrowie: pracy Jacek Męcina i skarbu Rafał Baniak.

2015-01-23, 14:52

Międzyresortowe porozumienie na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego
. Foto: sxc.hu/CC

Posłuchaj

Wiceminister pracy i polityki społecznej, Jacek Męcina (IAR): uczniowie poza wiedzą teoretyczną powinni też zdobyć doświadczenie
+
Dodaj do playlisty

Celem porozumienia jest zapewnienie spójnych, wzajemnie uzupełniających się działań na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców, lokalnych rynków pracy oraz nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Chodzi też o upowszechnianie oraz rozwój współpracy szkół i pracodawców w kształceniu zawodowym oraz zwiększenie zaangażowania pracodawców w praktyczną naukę zawodu.

- Polska przestaje być branżowa w patrzeniu na kapitał ludzki, Polska staje się systemowa - powiedział po podpisaniu porozumienia Piechociński. - Wzywam do twórczych, wspólnotowych działań na rzecz zrobienia tego, co dziś jest najważniejsze: żebyśmy mieli nie tylko świetny kapitał ludzki, ale żebyśmy w tym kształceniu budowali kapitał społeczny - podkreślił.

Cel to odbudowa szkolnictwa zawodowego
Minister edukacji mówiła, że bardzo zależy jej na odbudowaniu szkolnictwa zawodowego. - Mam takie przeświadczenie, że po bardzo wielu latach, kiedy ceniliśmy głównie wykształcenie wyższe - dobry dyplom, dobrej uczelni, jest w tej chwili zapotrzebowanie na sytuację, w której młody człowiek wchodząc w dorosłe życie będzie miał fach w ręku. Wiemy już, że dobry dyplom wyższej uczelni nie zawsze daje nam szczęścia na rynku pracy - zaznaczyła Kluzik-Rostkowska.
- Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, gdy jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy - powiedziała później dziennikarzom szefowa MEN. - Dlatego na początku musimy wiedzieć, jakie są potrzeby rynku pracy, zarówno lokalnego, jak i regionalnego. Stąd niezbędna jest współpraca z ministerstwem pracy, które zarządza zarówno powiatowymi urzędami pracy, jak i wojewódzkimi - zaznaczyła.
- Sytuacja idealna to taka, gdy mówimy o kształceniu dualnym, czyli o takim kształceniu, gdzie część praktyczna odbywa się w firmie. By to było możliwe w firmach, muszą być miejsca praktyk - powiedziała Kluzik-Rostkowska, wskazując na rolę resortów gospodarki i skarbu - jako partnerów porozumienia.
Poinformowała, że specjalne strefy ekonomiczne już zadeklarowały ponad 4 tys. miejsc praktyk dla uczniów, którzy pojawią się w szkołach zawodowych. - Docelowo tych miejsc praktyk będziemy potrzebowali znacznie więcej, ale na sam początek to jest na prawdę całkiem sporo - oceniła minister.

Pracodawca bliżej ucznia
Zgodnie z porozumieniem minister gospodarki podejmie działania m.in. na rzecz aktywizowania pracodawców prowadzących działalność na terenie specjalnych stref ekonomicznych do włączania się w proces kształcenia zawodowego. Ma też stworzyć modelowego rozwiązania mające ułatwić i zintensyfikować współpracę pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi, z wykorzystaniem instytucji pośredniczących, w szczególności spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi. Minister gospodarki ma także patronować zakładaniu klastrów edukacyjnych i upowszechniać dobre praktyki przedsiębiorców działających na terenie specjalnych stref ekonomicznych.
Działania ministra edukacji obejmą zaś aktywizowanie szkół zawodowych do dostosowywania prowadzonego przez nie kształcenia ogólnego i zawodowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki oraz organizowania praktyk zawodowych w podmiotach zapewniających rzeczywiste warunki pracy właściwe dla danego zawodu.
Minister pracy - w podpisanym porozumieniu - zobowiązał się do prowadzenia analiz i prognoz rynku pracy dla ustalania kierunków kształcenia zgodnych z potrzebami gospodarki oraz do promowania instrumentów rynku pracy, które umożliwiają uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych lub kompetencji pożądanych przez pracodawców.
Działania ministra skarbu obejmą w szczególności: określenie we współpracy z przedstawicielami spółek z udziałem Skarbu Państwa obszarów edukacji zawodowej oraz aktywizowanie nadzorowanych podmiotów do włączania się w proces kształcenia zawodowego oraz w praktyczną naukę zawodu.
Zgodnie z porozumieniem ministrowie w zakresie swoich zadań mają zapewnić środki finansowe niezbędne dla ich realizacji.

REKLAMA

PAP, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej