Ekspaci – Polska według obcokrajowców
Obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, konflikt na Ukrainie, a także sytuacja rodzimej sceny politycznej. Kluczowe kwestie dla Polaków widziane oczami obcokrajowców. W Polskim Radiu 24 o najważniejszych sprawach z ostatnich dni mówili Anastazja Illina, białoruska dziennikarka oraz Masoud Amin, student Uniwersytetu Warszawskiego z Afganistanu.
2015-01-31, 21:50
Posłuchaj
27 stycznia w Polsce odbyły się uroczyste obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz. Do Oświęcimia przybyło 300 byłych więźniów, którzy byli głównymi bohaterami uroczystości. Oprócz nich przybyli również przedstawiciele ponad 30 państw z całego świata.
– Polacy przykładają bardzo dużą wagę do wydarzeń historycznych dotyczących ich państwa. W odróżnieniu od Białorusi świętują je na swój własny i przez nikogo nienarzucony sposób. Niestety w moim kraju da się odczuć, że Białoruś, to niejako prowincją Rosji i nasza rodzima historia jest mocno przesiąknięta punktem widzenia Moskwy – powiedziała Anastazja Ilina.
– Wielu ludzi w Afganistanie zdaje sobie sprawę jaki kraj najbardziej ucierpiał w czasie II Wojny Światowej. Wiedzą, że była to Polska, która stała się ofiarą agresji dwóch europejskich potęg. To właśnie tutaj doszło do największych zniszczeń i ofiar, które poniósł polski naród – dodał Masoud Amin.
Ukraina w ogniu
Konsultacje grupy kontaktowej ds. kryzysu na Ukrainie zostały zerwane przez liderów prorosyjskich separatystów. Oznacza to, że nie ma porozumienia w sprawie zawieszenia broni w ukraińskim konflikcie. Jednak zdaniem Masouda Amina nie ma ryzyka, że walki rozprzestrzenią się na pozostałą część kontynentu.
REKLAMA
– Świat nie jest gotowy na ponowny konflikt o tak dużym zasięgu. Myślę, że zaszły tez zmiany w samej mentalności europejskich przywódców, którzy prezentują bardziej pokojowe nastawienie – dodał gość PR24.
W audycji Anastazja Illina i Masoud Amin skomentowali również kontrowersje, które narosły wokół obchodów wyzwolenia obozu w Auschwitz, wyniki wyborów parlamentarnych w Grecji, a także sytuację studentów z Ukrainy i Białorusi, którzy uczą się w Polsce.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA