Rusza wsparcie dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Od 1 lutego wchodzi w życie nowelizacja ustawy dotycząca wsparcia dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem.

2015-02-01, 08:51

Rusza wsparcie dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem
Trwa poszukiwanie nowych rynków dla polskich jabłek . Foto: Glowimages

Posłuchaj

Rzecznik GUS, Artur Satora o ekspercie do Rosji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Nowela przewiduje, że w latach 2015-2016 przedsiębiorcy otrzymają wsparcie, które pozwoli im ochronić miejsca pracy. Na to wsparcie rząd zarezerwował do 500 milionów złotych - wyjaśnił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Tłumaczył, że 250 milionów złotych zostanie przekazane w tym roku i 250 milionów złotych w roku przyszłym. Pieniądze będą pochodziły z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Minister zaznaczył, że próg, przy którym będzie można ubiegać się o wsparcie, to 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. Dodał, że z nowych rozwiązań będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie przetwórstwa, handlu, transportu, hodowli zwierząt i usług z tych działań wynikających. Będą mogli starać się o dofinansowanie do utrzymania zatrudnienia. To właśnie ochrona miejsc pracy jest głównym celem nowelizacji ustawy - podkreślił minister Kosiniak-Kamysz.
Przedsiębiorcy będą mogli starać się o utrzymanie zatrudnienia między innymi poprzez wprowadzenie przestoju ekonomicznego. W tym czasie pracownicy nie wykonują pracy, ale otrzymują wynagrodzenie. Będzie też możliwość zmniejszenia czasu pracy zatrudnionego i uzyskania dofinansowania. Będzie można też starać się o sfinansowanie szkoleń. W sumie nowelizacja daje przedsiębiorcom z jednej strony czas na znalezienie nowego rynku i może zmianę profilu firmy, a z drugiej dostosowanie pracowników do nowych wyzwań, które przed nimi staną.

Nowelizacja będzie obowiązywała do końca 2016 roku. Zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z Unii Europejskiej, USA Australii, Kanady oraz Norwegii, Rosja wprowadziła 6 sierpnia ubiegłego roku.

Niektórzy sobie poradzili

Mimo wprowadzonego przez Rosję zakazu importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału, wiele polskich firm znalazło inne rynki zbytu i poradziło sobie z eksportem żywności.
Zdaniem Michała Koleśnikowa z BGŻ najtrudniej mają przedsiębiorstwa, których eksport do Rosji był znaczący. Dotyczy to zapewne niektórych firm z sektora owocowo-warzywnego czy niektórych mleczarni, które produkowały dużo serów eksportowanych do Rosji. - Problem mogą mieć także niektóre firmy transportowe, które wyspecjalizowały się w eksporcie żywności - podkreśla.

REKLAMA

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że skutki rosyjskiego embarga są dotkliwe. Rzecznik prasowy instytucji, Artur Satora przytacza dane za 11 miesięcy 2014 roku. Wynika z nich, że sprzedaż do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw spadła o 16,4 procent, w tym do Rosji (o 13,5 procent), na Ukrainę (o 27,3 procent) oraz na Białoruś (o 9,4 procent).
Na wschód wysyłaliśmy nie tylko żywność. Artur Satora w rozmowie wyjaśnia, że w 2013 były to głównie maszyny i urządzenia, produkty przemysłu chemicznego i sprzęt transportowy.

IAR, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej