Porozumienie mińskie. Treść deklaracji wspierającej [dokumentacja]

Prezydenci Rosji, Ukrainy i Francji oraz kanclerz Niemiec podpisali w czwartek Deklarację wspierającą, przyjęty przez grupę kontaktową kompleks działań na rzecz realizacji mińskich porozumień ws. Ukrainy. Poniżej pełny tekst dokumentu zamieszczony na stronie internetowej Kremla.

2015-02-12, 23:59

Porozumienie mińskie. Treść deklaracji wspierającej [dokumentacja]

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent Republiki Francuskiej Francois Hollande i kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angela Merkel potwierdzają pełne poszanowanie suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy. Są oni głęboko przekonani, że nie ma alternatywy dla wyłącznie pokojowego rozwiązania. Są też w pełni gotowi do podjęcia w tym celu wszelkich możliwych kroków zarówno osobno, jak i wspólnie.
W tym kontekście przywódcy zatwierdzają kompleks działań na rzecz realizacji mińskich porozumień, przyjętych i podpisanych w Mińsku 12 lutego 2015 r. przez wszystkie osoby, które podpisały również miński protokół z 5 września 2014 r. i mińskie memorandum z 19 września 2014 r. Przywódcy będą wnosić swój wkład w ten proces oraz wywierać wpływ na poszczególne strony, aby sprzyjać wykonaniu zespołu kroków.
Niemcy i Francja udzielą pomocy technicznej, aby odrodzić system bankowy w rejonach objętych konfliktem, być może drogą stworzenia międzynarodowego mechanizmu wspomagania wypłat socjalnych.
Przywódcy podzielają przekonanie, że umocnienie współpracy między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją będzie sprzyjać rozwiązaniu tego kryzysu. W tym celu popierają kontynuowanie trójstronnych rozmów między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją na temat energetyki, aby wykonać kroki na rzecz rozwoju "zimowego pakietu gazowego".
Popierają także trójstronne rozmowy między Unią Europejską, Ukrainą i Rosją w celu wypracowania praktycznego rozwiązania kwestii wywołujących niepokój Rosji w związku z realizacją umowy o głębokiej i kompleksowej strefie wolnego handlu między Ukrainą i Unią Europejską.
Przywódcy są niezmiennie oddani idei utworzenia wspólnej przestrzeni kulturalno-naukowej i gospodarczej od Atlantyku po Ocean Spokojny na fundamencie pełnego poszanowania prawa międzynarodowego i zasad OBWE.
Przywódcy będą nadal oddani realizacji mińskich porozumień. W tym celu uzgodnili utworzenie mechanizmu kontrolnego w "formacie normandzkim", który będzie przeprowadzać spotkania z regularną częstotliwością, z zasady na szczeblu wyższych rangą urzędników reprezentujących ministerstwa spraw zagranicznych.

KRYZYS UKRAIŃSKI: SERWIS SPECJALNY >>>

PAP/asop

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej