Dlaczego samorządy likwidują szkoły?
- Brak pieniędzy i niż demograficzny to powody zamknięć szkół. Poza tym wskazuje się także pewne powody natury merytorycznej - mówi Jan Dzierzkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych.
2015-02-13, 19:09
Posłuchaj
Instytut Badań Edukacyjnych przyjrzał się wybranym gminom, w których zamknięto lub przekazano szkoły stowarzyszeniom i sprawdził, jakie to miało konsekwencje. Wszyscy przedstawiciele lokalnych władz, z którymi przeprowadzone zostały wywiady, wskazywali na trudną sytuację demograficzną, przekładającą się na spadek liczby uczniów w szkołach i oddziałach klasowych oraz na wydatki związane z prowadzeniem gminnych placówek.
W ten sposób da się uratować szkołę
Przekazywaniu placówek stowarzyszeniom towarzyszyło przekonanie, że w ten sposób uda się uratować szkołę przed likwidacją. Samorządowcy zakładali ponadto, że zwiększy się zaangażowanie rodziców w życie szkoły.
Jak przystosowuje się dzieci
Jak wynika z raportu, w szkołach skonsolidowanych dzieci ze zlikwidowanych placówek zwykle nie są rozdzielane, ale tworzą osobne oddziały klasowe lub włącza się je grupowo do istniejących oddziałów. Ma to na celu zapewnienie im możliwie najlepszych warunków adaptacji do nowego środowiska szkolnego, oswojenie się z nową sytuacją.
Większość nauczycieli z likwidowanych lub przekazywanych stowarzyszeniu szkół w badanych gminach zachowała pracę, często jednak warunki ich zatrudnienia się pogarszały. Dochodziło do uelastycznienia warunków zatrudnienia.
REKLAMA
/Karolina Mózgowiec, NRG, IBE/
REKLAMA