Inauguracja nowego budżetu UE dla Polski: do wydania ponad 80 mld euro

W czwartek, w obecności m.in. premier Ewy Kopacz, minister Marii Wasiak oraz komisarz Elżbiety Bieńkowskiej, zostanie zainaugurowany unijny budżet dla Polski do 2020 roku. Duża część pieniędzy z nowej perspektywy ma trafić do przedsiębiorców, na badania naukowe oraz ich późniejsza komercjalizację.

2015-02-26, 12:57

Inauguracja nowego budżetu UE dla Polski: do wydania ponad 80 mld euro
Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP, prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Marek Siudaj z firmy Tax Care. Foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP i Marek Siudaj z firmy Tax Care /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji  Pracodawców RP mówił w „Pulsie Gospodarki” na antenie Polskiego Radia 24, że najważniejsze to ich dobre wykorzystanie.

- Z pewnością jest to duży zastrzyk finansowy. Natomiast najważniejsze jest dobre wykorzystanie tych pieniędzy. Nie może być szkolenia dla szkoleń, które obserwowaliśmy w Programie Kapitał Ludzki.  Przedsiębiorcy z pewnością wykorzystają te środki. Widzieliśmy ilość składanych wniosków przed przedsiębiorców w tamtej perspektywie, widzimy na co pieniądze są przeznaczane, jakie są główne założenia programów, jaki jest położony nacisk na innowacje, na współpracę biznesu z nauką. To są te elementy, które dla przedsiębiorstw w naszym kraju są kluczowe - mówił Arkadiusz Pączka.

Arkadiusz Pączka: najważniejsze jest dobre wykorzystanie środków unijnych

 

REKLAMA

Największą zmianą dla przedsiębiorców jest to, że zamiast bezzwrotnych dotacji będą w większej skali wykorzystywane nisko oprocentowane pożyczki. Entuzjastą tej zmiany nie jest Marek Siudaj z firmy Tax Care.

- Jeżeli ktoś chciał założyć biznes, miał jakieś plany i przygotowywał się, ale np. nie zdążył w poprzedniej perspektywie finansowej UE, to teraz de facto musi się przygotowywać od nowa. Zmiana reguł gry, z którą mamy do czynienia bardzo często w naszym kraju, dotycząca przedsiębiorców nie jest taka dobra, jakby się wydawało - mówił Marek Siudaj.

Marek Siudaj: zmiana reguł gry, z którą mamy do czynienia bardzo często w naszym kraju, dotycząca przedsiębiorców nie jest taka dobra, jakby się wydawało

 

REKLAMA

Z tą opinią nie zgadza się prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

- Przedsiębiorcy, którzy pracują dla zysku, to są instytucje komercyjne. Darowizny dla takich instytucji zmiękczają. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest przejście na pożyczki. Można dyskutować, czy to się stało nagle. Mamy tego potwierdzenie poprzez sposób wykorzystania środków z planu Marshalla w Niemczech. Do tej pory jest bank, który dysponuje tymi środkami tyle lat po wojnie. Dlaczego one są? Dlatego, że były udzielane pożyczki - mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.

Prof. Elżbieta Mączyńska: dobrym rozwiązaniem jest przejście na pożyczki

 

REKLAMA

Do wydania w ramach nowej puli europejskich pieniędzy Polska będzie miała  ponad 80 miliardów euro.

Błażej Prośniewski, awi

/

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej