Nagroda im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego dla prof. Alojzego Szymańskiego, rektora SGGW
W czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się uroczystość wręczenia corocznej Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego. Jest to nagroda przyznawana osobom zasłużonym dla rozwoju gospodarczego i kulturalnego polskiej wsi. Tegorocznym laureatem został prof. Alojzy Szymański, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
2015-02-27, 10:39
Posłuchaj
W uzasadnieniu przekazanym przez Kapitułę, czytamy, że Nagroda została przyznana „za konsekwentne kierowanie uczelnią w duchu tradycji nakazującej troskę o wszechstronny rozwój wsi i budzenie miłości do ziemi. Za wskazywanie młodym ludziom, że wiedza, intelekt i postawa moralna były i zawsze będą najwyższymi wartościami w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Kapituła docenia, że uczelnia kierowana jest zgodnie z wartościami, a nie poddawana eksperymentom niszczącym tradycję. Kapituła wyraża wdzięczność, że Laureat, pracownicy i studenci pamiętają, doceniają i uznają za swój drogowskaz nauki pozostawione przez św. Jana Pawła II w czasie odbioru tytułu doktora honoris causa SGGW w 2002 roku. Prof. Alojzy Szymański wspiera rozwój nowoczesnych gospodarstw rodzinnych. Uważa, że poprzez ich rozwój należy kształtować rolnictwo. Umożliwia kontakt z najnowszymi osiągnięciami naukowymi. Kapituła doceniła także wkład Laureata w rozwój i modernizację SGGW. Czynił to jako prorektor do spraw rozwoju, a następnie jako jej rektor. Uczelnia znalazła się w gronie nowoczesnych uniwersytetów przyrodniczych o międzynarodowym prestiżu. Szczyci się słusznie tytułem najbardziej innowacyjnej i kreatywnej wyższej szkoły w Polsce w tworzeniu perspektyw zawodowych.”
SGGW to uczelnia innowacyjna
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, kierowana przez prof. Alojzego Szymańskiego, jest uczelnią innowacyjną, której badania mają praktyczne znaczenie dla rozwoju rolnictwa i gospodarki żywnościowej w Polsce.
- Wyniki naszych badań są bardzo szybko przekazywane do gospodarki poprzez nasze gospodarstwa rolne i leśne. Kształcenie w SGGW odbywa się nie tylko w salach wykładowych, ale jest bardzo szeroko rozwinięty element kształcenia praktycznego w gospodarstwach – podkreśla prof. Alojzy Szymański.
SGGW uczy również przedsiębiorczości
- Inkubatory Przedsiębiorczości rozwijane są u nas od wielu lat. Przygotowują absolwentów i studentów do tego , by mogli w sposób szybki i łatwy zakładać własne przedsiębiorstwa. Studenci uzyskają wsparcie w zakresie porad prawnych, księgowości i nawiązywania kontaktów z już funkcjonującymi firmami – wyjaśnia rektor SGGW.
REKLAMA
W Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości SGGW działa niemal 70 firm.
Patronem medialnym Nagrody jest Polskie Radio.
Dariusz Kwiatkowski, awi
REKLAMA
REKLAMA