Syryjski ambasador dla Polskiego Radia: władze Syrii są gotowe do rozmów
- Władze Syrii chcą rozmów pokojowych ze swoimi przeciwnikami - tak mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia pełniący obowiązki syryjskiego ambasadora w Polsce Idris Mayya. Dzisiaj mijają cztery lata od czasu rozpoczęcia najbardziej krwawego konfliktu XXI wieku.
2015-03-15, 18:50
Posłuchaj
Syryjski dyplomata podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem, że jedynym sposobem na zakończenie wojny są rozmowy pokojowe. Idris Mayya zaznaczył jednak, że władze w Damaszku usiądą do stołu tylko z tymi, którzy nie walczą zbrojnie w Syrii.
- Nasz plan składa się z dwóch części. Po pierwsze, chcemy rozpocząć rozmowy polityczne z tymi partiami, które się nie zgadzają z rządem, ale które nie walczą zbrojnie i nie zabijają, ale pragną silnego rządu. Druga część planu rządu to dokończenie wojny z terrorystami tak, aby cała Syria była wolna - powiedział Idris Meyya.
WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>
Amerykański sekretarz stanu John Kerry oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone będą musiały rozpocząć negocjacje z prezydentem Asadem, by zakończyć wojnę. Syryjski dyplomata, który był o to pytany jeszcze przed oświadczeniem Johna Kerry’ego, nie wykluczył rozmów z Amerykanami. Zarzucił jednak Stanom Zjednoczonym nieskuteczność w walce z Państwem Islamskim.
- Oczywiście, rząd syryjski chętnie przyjmie pomoc tej koalicji, ale pod warunkiem, że będą oni się z nami kontaktować. Syria jak najbardziej popiera koalicję amerykańską. Ale jak to jest, że amerykańskie samoloty wojskowe 1500 razy startowały nad Syrię, a zabiły mniej niż 100 osób z Państwa Islamskiego? Tymczasem syryjskie wojska w operacji w mieście Deir ez-Zor w ciągu trzech dni zabiły więcej osób niż cała Ameryka i ich koalicjanci? - mówił syryjski dyplomata w rozmowie z Polskim Radiem.
Syryjska wojna domowa powinna być wyrzutem sumienia dla całego cywilizowanego świata >>>
Całość rozmowy z ambasadorem Syrii Idrisem Mayyą Polskie Radio wyemituje w poniedziałek po godzinie 12.00 w magazynie „Z kraju i ze świata” w Radiowej Jedynce.
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka podczas trwającej od czterech lat wojny w Syrii zginęło ponad 215 tysięcy osób, w tym 66 109 cywilów. Wśród ofiar cywilnych jest 10 808 dzieci - podała ta organizacja z siedzibą w Londynie, która dysponuje własną siecią informatorów w szeregach lekarzy, bojowników i zwykłych ludzi na terenie Syrii.
REKLAMA
Konflikt w Syrii doprowadził do największej katastrofy humanitarnej od czasu II wojny światowej. Ponad 7,5 miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Więcej niż 4,5 miliona jest uwięzionych w oblężonych, trudno dostępnych miejscach. Ponad 12 milionów Syryjczyków przebywających na terenie swojego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej, a niemal cztery miliony zbiegło do sąsiednich państw.
IAR, bk
REKLAMA